Globální ICT letos poroste díky mobilním přenosům dat, tabletům a chytrým telefonům

Celosvětové výdaje na informační a komunikační technologie (ICT) vzrostou meziročně o 3,8 % na více než 3,8 bilionu dolarů. V oblasti telekomunikačních služeb budou největším a nejrychleji rostoucím segmentem mobilní přenosy dat. Zbytek trhu s ICT potáhnou vzhůru prodeje chytrých telefonů a tabletů. Vyplývá to ze studie IDC Predictions 2015, kterou zveřejnila poradenská společnost IDC.

IDC předpovídá, že mobilní přenosy dat letos porostou o 13 procent na 536 miliard dolarů. Operátoři se podle studie budou snažit vyhnout odsunu do pozice pouhých poskytovatelů infrastruktury. Postupně se přeorientují na poskytování služeb s přidanou hodnotou, které budou mít za cíl do jejich sítí přilákat vývojáře aplikací.

Prodeje chytrých telefonů a tabletů dosáhnou celosvětově hodnoty 484 miliard USD, což bude představovat 40 % celkového růstu trhů ICT (vyjma telekomunikačních služeb). Významný podíl na světových trzích získají podle IDC čínští výrobci. V oblasti nositelných zařízení se objeví řada inovací, ale prodeje ani letos nedosáhnou vysokých hodnot. Zájem o stahování spotřebitelských mobilních aplikací začne pomalu opadat. Očekává se však zdvojnásobení trhu s podnikovými mobilními aplikacemi

 

 

Technologie třetí platformy

Klíčovým pro letošní rok bude podle IDC dynamičtější přechod na takzvanou třetí platformu technologických inovací a růstu, která spočívá na čtyřech pilířích: mobilitě, cloudových službách, analýze velkých dat a sociálních technologiích. „V roce 2015 budou technologie třetí platformy představovat třetinu globálních výdajů na ICT a celých 100 % jejich růstu,“ říká Jan Široký, Viceprezident a Regionální ředitel pro střední a jihovýchodní Evropu ze společnosti IDC.
Široký dále očekává, že v příštích letech poroste počet inovací založených na této platformě. Půjde například o nástup takzvaného internetu věcí, robotiku nebo uplatnění 3D tisku v průmyslové výrobě. Tradiční výrobci 3D tiskáren se budou letos připravovat na nadcházející boj o komerční a průmyslové trhy, ke kterému dojde v roce 2016.

 

 

 

Globální ICT letos poroste díky mobilním přenosům dat, tabletům a chytrým telefonům Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.