George Weah: mnohem víc než obří fotbalový talent

Již zítra má do úřadu nastoupit nový liberijský prezident a bývalý fotbalista George Weah, který vyhrál loňské prezidentské volby. Jak se může "přihodit", že se z bývalého výtečného fotbalisty stane prezident?  Samo o sobě ne... 

Weah patřil k velkým fotbalovým hvězdám 90. let minulého století. Jeden z nejlepších útočníků své doby zářil v italské a francouzské lize a v roce 1995 se stal jako první (a dosud jediný) africký fotbalista držitelem Zlatého míče i ocenění pro nejlepšího fotbalistu podle FIFA. Kariéru ukončil v roce 2003.

Nyní 51letý muž se narodil v ghettu na předměstí liberijské metropole a svého času se živil i jako operátor v telefonní ústředně. Jeho prvním evropským angažmá bylo knížecí Monako. Tam dal za 5 sezón 57 ligových branek a týmu pomohl k zisku Coupe de France. Jeho výjimečné schopnosti při vedení míče mu spolu se střeleckými instinkty zajistily nejen pozici miláčka fanoušků, ale později také lukrativní kontrakt v PSG. Později přišlo angažmá v AC Milán. Tam strávil Weah 5 let, získal zde mistrovské tituly a patřil ke klíčovým hráčům týmu. Krátce pobyl také v londýnské Chelsea. 

Už jako hráč se George Weah věnoval charitativní práci, v roce 1997 se stal vyslancem dobré vůle dětského fondu UNICEF, bojoval také proti šíření HIV. Když ve věku 37 let ukončil hráčskou kariéru, doplnil si středoškolské i vysokoškolské vzdělání a zapojil se do politiky. 

Skvěle jméno si vydobyl v Libérii nejen jako aktivní fotbalista a oddaný reprezentant, ale také jako muž, který držel liberijský národní tým nad vodou. Nejprve jako hráč, poté jako trenér a poté jako donátor. Jako člověk, který v zemi zmítané nepokoji, občanskou válkou a všeobecnou bídou dodával lidem aspoň chvilkovou zábavu v podobě reprezentačního fotbalu, který dlouho se svých zdrojů dotoval. 

Na prezidenta Libérie kandidoval poprvé už v roce 2005, až ve druhém kole prohrál s Ellen Johnsonovou-Sirleafovou. Nyní ji v prezidentském paláci vystřídá.

Západoafrická země založená v 19. století osvobozenými americkými otroky nezažila pokojné předání moci již 73 let. Po občanské válce, která si mezi lety 1989 a 2003 vyžádala na 250 tisíc obětí, se Johnsonové-Sirleafové během dvou funkčních období podařilo zemi postavit na nohy, následně musela čelit výzvě v podobě epidemie eboly. Odcházející prezidentka je však kritizována za údajnou korupci a podle mnohých se příliš nesnažila bojovat s chudobou. Podle agentury Reuters stále nemá většina Liberijců spolehlivý přísun elektřiny či pitné vody.

Do voleb liberijské hlavy státu zasáhl George Weah i před šesti lety, kdy byl neúspěšným kandidátem na viceprezidenta. Lépe se mu dařilo ve volbách do liberijského senátu v roce 2014, kdy jasně porazil prezidentčina syna ve volbách. V současných volbách s náskokem vyhrál již první kolo, když získal 38,4 procenta hlasů, zatímco pro dosavadního viceprezidenta Josepha Baoakaie bylo necelých 29 procent voličů. Ve druhém kole, které se konalo v úterý, získal Weah přes 61 % hlasů.

Liberijský prezident Weah není prvním úspěšným sportovcem, který to dotáhl až do křesla hlavy státu. Například v Maďarsku byl v letech 2010 až 2010 prezidentem Pál Schmitt, jenž jako člen šermířského družstva získal dvě zlaté olympijské medaile, v roce 1968 v Mexiku a o čtyři roky později v Mnichově (později se angažoval také v Mezinárodním olympijském výboru).

Zdroj: ČTK, Zet, nationalaccordnewspaper.com

George Weah: mnohem víc než obří fotbalový talent Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Optimismus i spokojenost podniků lámou rekordy

  Byznys ·

  Optimismus i spokojenost malých a středních podniků lámou rekordy. Index očekávání firem ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostl o 12,5 bodu na dosud nejvyšší hodnotu 41,6 b…

 2. Lavrov: Krym je náš

  Společnost ·

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes znovu potvrdil, že Rusko se přes nesouhlas mezinárodního společenství nemíní vzdát Krymu, který zabralo Ukrajině v roce 2014…

 3. Značka VW loni dosáhla rekordního odbytu vozů

  Byznys ·

  Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen v loňském roce vzrostl o 4,2 procenta na rekordních 6,23 milionu vozů, protože stoupající poptávk…

 4. Zeman prý půjde s Drahošem do debaty

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman je připraven jít do televizní debaty s Jiřím Drahošem, který bude jeho soupeřem ve druhém kole prezidentských voleb. Řekl to na tiskové konferenc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.