reklama

Geografické informační technologie neslouží jen k plánování tras, velké využití mají i v byznysu

Geografické informační technologie nepomáhají pouze běžným uživatelům naplánovat trasu výletu. Užitečné jsou i podnikatelům, kteří uvažují například o tom, jak vhodně rozmístit prodejny, potřebují sledovat faktury nebo mapovat vady výrobku. O těchto a dalších možnostech využití geografických informačních systémů mluvila v pořadu Alter Eko Jitka Kominácká, která se tematikou dlouhodobě zabývá, s Luborem Lacinou z Mendelova evropského centra v Brně.

Další díly pořadu

Podle Kominácké jsou hlavními tahouny vývoje geografických informačních technologií veřejná správa a armáda. Využití přitom tyto technologie nacházejí také v řadě dalších odvětví jako je logistika nebo výrobní procesy. „Dnes se geografické informační technologie integrují do celopodnikových informačních systémů. Už to tedy není něco samostatného, ale jsou to technologie, které umí pracovat s prostorovou informací. To znamená, že o veškerých datech, která v té firmě jsou a zároveň s sebou nesou informaci o poloze, lze říci, že jsou to geografická data,“ řekla Kominácká.

Geografická data také mohou pomáhat při manažerském rozhodování. „Z hlediska strategického řízení je to například plánování rozmístění nových poboček a skladových prostor. Co se týká operativních rozhodnutí, tak se to nejvíce používá v plánování tras, aby se zboží efektivně rozvezlo,“ uvedla Kominácká.

Tento vývoj s sebou nese ale také riziko vzniku všudypřítomného „Velkého bratra“. Podle Kominácké se sice všechny technologie dají zneužít, zároveň se ale na možnosti jejich využití dívá optimisticky.

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

Geografické informační technologie neslouží jen k plánování tras, velké využití mají i v byznysu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.