Generálnímu tajemníkovi OSN zrušila KLDR pozvání do svého průmyslového komplexu

Generálnímu tajemníkovi Organizace spojených národů (OSN) Pan Ki-munovi zrušila Severní Korea pozvání na návštěvu průmyslového komplexu Kesong. Pan Ki-mun plánoval v rámci návštěvy komplexu přispět k lepším vztahům mezi Severní a Jižní Koreou. Na provozu Kesongu se podílí obě dvě země.

Pan dnes uvedl, že Severní Korea informovala OSN, že změnila své rozhodnutí a zrušila pozvání na návštěvu komplexu. Vysvětlení, proč své rozhodnutí na poslední chvíli změnila, KLDR neposkytla, napsala agentura AP.

„Brzy ráno nás úřady Korejské lidově demokratické republiky informovaly prostřednictvím svých diplomatických kanálů, že změnily své rozhodnutí, podle kterého jsem mohl navštívit průmyslový komplex Kesong,“ uvedl Pan. Pan měl být třetím sloužícím šéfem OSN, který by navštívil Severní Koreu. Naposledy navštívil KLDR Butrus Butrus-Ghálí v roce 1993, uvedla agentura Reuters.

Průmyslový komplex Kesong, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, je symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování. V roce 2013 byla zóna pět měsíců uzavřena kvůli vyhrocení vztahů na poloostrově v důsledku série severokorejských jaderných testů.

Korejský poloostrov je technicky stále ve válečném stavu, válka obou korejských států v 50. letech minulého století skončila jen příměřím a nikoli mírovou smlouvou.

Pan Ki-mun se narodil na jihu Korejského poloostrova. V letech 2004 - 2006, tedy v letech intenzivních jednání zaměřených na ukončení severokorejského jaderného programu, byl ministrem zahraničí Jižní Koreje.

 

Zdroj: ČTK

 

Generálnímu tajemníkovi OSN zrušila KLDR pozvání do svého průmyslového komplexu Foto: shutterstock.com - Pan Ki-mun

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.