Generální tajemník NATO bude jednat o zapojení Turecka do boje proti islamistům

Čerstvě jmenovaný generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg bude dnes v Ankaře jednat o účasti Turecka v boji proti radikálům Islámského státu. Důvodem jeho dvoudenní návštěvy Ankary jsou operace radikálních islamistů v  bezprostřední blízkosti tureckých hranic.   

Jens Stoltenberg se sejde s nejvyššími představiteli turecké politické moci, a to včetně prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, premiéra Ahmeta Davutoglua a ministrů zahraničí a obrany.

Boje o strategické místo Kobani, které leží na turecko-syrských hranicích, trvá už tři týdny. Z města a okolí už do Turecka uprchlo kolem 160.  tisíc lidí, převážně Kurdů. Turecký parlament sice schválil možnost vojenské intervence, pomoci ohroženým Kurdům se ale Ankara zdráhá. Kurdští separatisté usilovali desítky let o samostatnost jižních oblastí Turecka, kde převažuje kurdské obyvatelstvo.

Turecko má jako člen Severoatlantické aliance právo na poskytnutí kolektivní pomoci v případě vnějšího napadení. Podle zdrojů NATO ale dosavadní kroky Turecka proti postupu extremistů nesplňují očekávání aliance.

Stoltenberg bude jednat v Turecku i o dalších mezinárodních krizích, zejména o napjaté situaci na východě Ukrajiny.

Zdroj: ČTK

Generální tajemník NATO bude jednat o zapojení Turecka do boje proti islamistům Foto: Uprchlík z města Kobane Zdroj: ČTK/ABACA

reklama

Další články

  1. Stávka pilotů stála Air France 500 milionů eur

    Byznys ·

    Letecká společnost Air France vyčíslila náklady na dvoutýdenní stávku svých pilotů na 500 milionů eur. V září aerolinie přepravily o 16 procent pasažérů méně. Dopadem …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.