General Motors uzavře továrnu v Jižní Koreji

Americký výrobce automobilů General Motors (GM) zavře jednu ze svých čtyř továren v Jižní Koreji. Důvodem je její nedostatečná vytíženost. Náklady na ukončení činnosti závodu, který zaměstnává asi 2000 z celkem 16 000 zaměstnanců GM v Jižní Koreji, podle odhadů podniku dosáhnou 850 milionů dolarů (17,5 miliardy Kč). Firma v úterý rovněž uvedla, že o budoucnosti svých zbylých aktivit v zemi rozhodne v řádu týdnů.

Kapacitu továrny v Kunsanu, který leží zhruba 200 kilometrů jihozápadně od Soulu, se v posledních třech letech dařilo využívat jen z 20 procent. Ostatní tři továrny GM v Jižní Koreji loni vyrobily 485 403 vozů, více než polovina jde na vývoz.

Největší americká automobilka se od roku 2015 stahuje z prodělečných trhů včetně evropského, australského, jihoafrického a ruského. Podniká kroky, které jí umožňují soustředit se na zisk a inovaci, místo na počet prodaných kusů, uvedla agentura Reuters.

S výjimkou Číny zaznamenala automobilka v roce 2016 ztráty i na asijském trhu. Korejská divize vykázala mezi lety 2014 a 2016 čistou ztrátu 1,9 bilionu wonů (36 miliard Kč). Loni firma v zemi prodala více než 132 000 aut, zhruba 392 000 jich šlo na export. Obrat se meziročně snížil asi o 12 procent.

Jižní Korea, která má čtvrtou největší ekonomiku v Asii, ve vrcholném období produkovala až pětinu vozů General Motors. Její konkurenceschopnost ale postupně narušila klesající poptávka po sedanech, dále velké investice v sousední Číně a prudký růst mezd.

Uzavření jihokorejské továrny je špatnou zprávou pro kabinet prezidenta Mun Če-ina. Vláda označila pracovní místa a platy za svou prioritu, zprávu o uzavření továrny přijala s „hlubokou lítostí“.

 

 

Zdroj: ČTK

General Motors uzavře továrnu v Jižní Koreji Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Čína se hodlá zaměřit na modernizaci své armády

    Společnost ·

    Čína se chystá zaměřit na modernizování svých vojenských sil a na zavádění technicky vyspělých zařízení do armády. V rámci setkání s vojáky to řekl čínský prezident Si…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.