„Gazprom se zaměřuje na Čínu, pozici v Evropě si ale udrží,“ říká analytik J. Kučera

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom si i navzdory novým zdrojům zemního plynu z Íránu a dalších zemí udrží svůj podíl na evropském trhu. Na rádiu Zet to řekl analytik společnosti RSJ Jakub Kučera. Podle něj není vyloučeno ani to, že Gazprom svůj podíl na evropském trhu se zemním plynem dokonce navýší. Problém pro ruskou energetickou společnost ale může spočívat ve ztrátě kontroly nad cenami. Kučera si dále myslí, že se Gazprom snaží vymanit ze závislosti na Západu a Evropě. Proto proniká na východ, zejména pak do zemí východní Asie a do Číny.

„Gazprom se snaží prorazit i na mimoevropské trhy, protože nyní je na Evropě velmi závislý. Souvisí to s celou ruskou politikou, kde je snaha se spíše otevřít směrem na východ, zejména pak do východní Asie a do Číny. Řadě stratégů se totiž v Kremlu jeví, že ta závislost na Západě a Evropě je příliš vysoká,“ řekl Kučera na rádiu Zet.

Podle něj už Rusko zaznamenalo na tomto poli první úspěchy a začíná stavět nový plynovod do Číny. V souvislosti s tím Rusko uvažuje i o stavbě druhého plynovodu. Realita ale nemusí být podle Kučery tak růžová, jak si ji ruský monopolní podnik představuje.

Jedním z důvodu je skutečnost, že objemy zemního plynu vyváženého Gazpromem na východ v následujících deseti až patnácti let nepřekročí objem vývozu suroviny do Evropy. Odhaduje se, že mohou dosáhnout přibližně pětiny současných odběrů starého kontinentu. Z toho důvodu nelze očekávat, že by se v roce 2025 Rusko zbavilo závislosti na dovozu plynu do Evropy.

„Čínská ekonomika nyní slábne, takže odběr plynu tam může být spíše menší. Jsou tam velmi masivní programy na výstavbu obnovitelných zdrojů a získávání elektřiny z jádra. V současné době se navíc uvádí celá řada projektů na plyn zkapalněný například v Austrálii. Z toho důvodu tam začíná být přetlak. Je velkou otázkou, zda tam Gazprom docílí lepších cen než v Evropě,“ uvedl Kučera.

Gazprom nyní není celkově v dobré kondici. Pod jeho negativní výsledky se podepisuje propadající se cena ropy společně se slábnoucí ruskou ekonomikou, jejíž kondici podkopávají také sankce ze strany Západu zavedené v reakci na obsazení Krymského poloostrova. Základním kamenem úrazu je ale pro Gazprom závislost ceny zemního plynu na ceně ropy.

„Hezky to můžeme pozorovat na tržním ohodnocení, což je hodnota všech akcií. Například v roce 2008 si trh cenil Gazprom na 350 miliard dolarů. Tou dobou to byla čtvrtá nejdražší společnost na světě. Na podzim minulého roku, když znovu vyšel žebříček nejcennějších společností, se Gazprom propadl na 170. místo. Tou dobou už měl hodnotu pouhých 50 miliard dolarů. Nyní už to bude něco ke 40 miliardám dolarů,“ upozornil na rádiu Zet Kučera.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s ekonomickým analytikem společnosti RSJ Jakubem Kučerou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Gazprom se zaměřuje na Čínu, pozici v Evropě si ale udrží,“ říká analytik J. Kučera Foto: Popsuievych / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Pravý úspěch pozná jen ten, kdo změní sám sebe

  Komerční sdělení ·

  Peníze nejsou potřeba (říkají ti, kteří pak 40 let dělají práci, která je nebaví a nedává jim smysl) . Nesouhlasíte? Pak právě pro vás je tu

  Írán bude potřebovat 600 nových letadel, důvodem je opětovné napojení na globální leteckou síť

  Byznys ·

  Írán bude v nejbližších letech potřebovat až 600 nových letadel. Důvodem je opětovné napojení země na globální leteckou síť po pádu sankcí. Po šestatřiceti letech se n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.