Gazprom překonal očekávání, ve třetím čtvrtletí se vrátil k zisku

Ruský plynárenský gigant Gazprom se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, který překonal očekávání analytiků. Zisk za tři měsíce do konce září činil 102,2 miliardy rublů (43,7 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou dvě miliardy rublů ve stejném období předchozího roku. Uvedla to firma ve svém prohlášení.

Hospodaření Gazpromu podpořil hlavně silnější rubl, který ovlivnil hodnotu zahraničních úvěrů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zisk 100,2 miliardy rublů. Tržby se však mírně snížily na 1,26 bilionu rublů z 1,29 bilionu rublů předloni, protože tržby z prodeje do Evropy se kvůli nižším cenám v rublech snížily na 570 miliard rublů. Evropa je hlavním trhem Gazpromu.

Za celý loňský rok Gazprom vyvezl do Evropy a Turecka rekordních 179,3 miliardy metrů krychlových plynu. To bylo o 12,5 procenta více než v roce 2015. Odběratelé kupovali více plynu díky nižším cenám. Ceny plynu jsou vázané na vývoj cen ropy, zaostávají však za vývojem cen ropy o šest až devět měsíců.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Podle svých internetových stránek se na globálních rezervách plynu podílí 18 procenty a na celosvětové těžbě plynu 14 procenty.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Gazprom překonal očekávání, ve třetím čtvrtletí se vrátil k zisku Foto: Merkushev Vasiliy / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Palata: Obamův odkaz? Je to splněný americký sen

    Společnost ·

    Dnešním dnem odchází z Bílého domu americký prezident Barack Obama. Podle novináře a komentátora Luboše Palaty se do dějin zapíše zejména tím, že je ztělesněním americ…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.