Gazprom odkládá termín dokončení plynovodu do Číny

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom o tři roky posunul termín dokončení plynovodu Síla Sibiře, který má přepravovat plyn z nových ropných polí do Číny. Dokončení tak plánuje na rok 2022. Výstavba plynovodu za 55 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu Kč) byla zahájena loni v září a Moskva plánovala její dokončení v roce 2019. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroje Reuters minulý měsíc sdělily, že projekt by mohl být odložen, dokud Rusko nedokončí méně ambiciózní plán s názvem Altaj na dodávky plynu ze současných polí na západ Číny. Přepravovat by jej měl plynovod ležící o tisíce kilometrů dál směrem na západ.

Gazprom v dnešním investičním plánu pro letošní rok uvedl, že do projektu Síla Sibiře hodlá v roce 2015 investovat 30 miliard rublů (13,4 miliardy Kč). Celkové letošní investiční výdaje mají dosáhnout 840 miliard rublů.

Největší podíl investic - 278 miliard rublů - Gazprom letos vyhradil na rozšíření domácí plynovodní sítě pro účely projektu South Stream, který měl přepravovat ruský plyn přes Černé moře do Bulharska a dál do Evropy. Ten ale Moskva loni kvůli negativnímu postoji Evropské komise zrušila. Místo něj nyní prosazuje alternativní projekt podmořského plynovodu do Turecka, který bude rovněž obcházet Ukrajinu.

Plán masivního zvýšení exportu plynu do Číny má snížit závislost Ruska na Evropě coby hlavním odběrateli ruského plynu. Nedávný pokles světových cen energetických surovin ale podkopal ekonomické důvody pro tuto investici. Cena za plyn pro Čínu bude zřejmě navázaná na světové ceny ropy, které od loňského léta klesly na polovinu.

 

Zdroj: ČTK

 

Gazprom odkládá termín dokončení plynovodu do Číny Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Potraviny jsou nejlevnější za téměř pět let

    Byznys ·

    Světové ceny potravin v březnu meziměsíčně klesly o zhruba 1,5 procenta. Dostaly se tak na nejnižší úroveň za téměř pět let. Objemy dodávek většiny potravinářských kom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.