Gazprom nejspíš upustí od plynovodu Nord Stream 2

Ruská plynárenská společnost Gazprom uvažuje o tom, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2. Ten má po dně Baltského moře obejít stávající tranzitní země východní a střední Evropy. Podle agentury Reuters může Gazprom rozhodnutí oznámit evropským partnerům 9. listopadu. Projekt, který má zvýšit kapacitu současného plynovodu Nord Stream na baltském dně, někteří členové EU kritizují.

„Nikdo neví, co se stane,“ citoval Reuters svůj zdroj z Gazpromu s tím, že budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Záměr totiž čelí politickým i regulačním překážkám. Někteří členové EU a také Spojené státy varují, že plynovod by zvýšil závislost Evropy na Rusku, a tím ohrozil její energetickou bezpečnost. EU odebírá z Ruska asi třetinu své roční spotřeby plynu.

Gazprom již posílá plyn do Německa přes Baltské moře dvojitým podmořských plynovodem Nord Stream. Navrhovaný projekt Nord Stream 2 počítá s dalším dvojitým potrubím, které zdvojnásobí kapacitu přepravy na 110 miliard metrů krychlových ročně.

 

 

Zdroj: ČTK

Gazprom nejspíš upustí od plynovodu Nord Stream 2 Foto: Merkushev Vasiliy / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.