Gazprom chce investovat 13,5 miliardy dolarů do zkapalněného plynu

Ruský plynárenský koncern Gazprom plánuje investovat 13,5 miliardy dolarů (asi 273,5 miliardy Kč) do výstavby závodu na zkapalněný zemní plyn (LNG) u Vladivostoku. Řekl to gubernátor Přímořského kraje Vladimir Mikluševskij. Gazprom přitom původně hovořil o poloviční částce.

Gazprom původně oznámil, že investuje ve Vladivostoku 220 miliard rublů, což je asi 6,7 miliardy dolarů. Mluvčí firmy ale podle agentury Reuters řekl, že nová částka zahrnuje kromě nákladů na výstavbu závodu na LNG také náklady na výstavbu infrastruktury, jako je přístav a plynovod.

Gazprom plánuje do roku 2018 postavit ve Vladivostoku závod na LNG s kapacitou deset až 15 milionů tun ročně. Firmě však roste na trhu konkurence od místních producentů Rosněfť a Novatek. Dolní komora ruského parlamentu již schválila zákon o liberalizaci vývozu LNG, který zruší monopol Gazpromu na vývoz tohoto produktu. Rosněfť spolu s americkou společností Exxon Mobil chce ve stejném roce jako Gazprom otevřít závod na produkci LNG s kapacitou pět milionů tun ročně na ostrově Sachalin.

Mikluševskij o výši investice informoval po setkání s generálním ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem. Rosněfť s Exxonem chtějí do svého závodu investovat 15 miliard dolarů.

Rusko má nyní na globálním trhu LNG, kterému dominuje Katar, podíl asi 4,5 procenta. Do roku 2020 chce svůj podíl na trhu zdvojnásobit. Produkce by se pak měla pohybovat od 35 do 40 milionů tun. Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že LNG a užší vazby na Asii by měly být pro ruské firmy prioritou, protože poptávka po ropě a plynu v Evropě slábne.

Zdroj: ČTK

Gazprom chce investovat 13,5 miliardy dolarů do zkapalněného plynu Foto: CTK.cz

reklama

Další články

 1. Google představil předplacenou platební kartu

  Tech ·

  Americká internetová společnost Google představila vlastní předplacenou debetní kartu, která umožní zákazníkům nakupovat v obchodech a vybírat hotovost z bankomatů…

 2. NKÚ se od ledna zapojí do vládních schůzí

  Společnost ·

  Kabinet dnes schválil změnu svého jednacího řádu, která má více zapojit Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) do projednávání jeho kontrolních závěrů na vládních schůzíc…

 3. Dánové jsou nejšťastnějším národem na světě

  Společnost ·

  Jsou nejzadluženější na světě, mají dlouhé zimy a dlouhé noci a dožívají se nižšího věku než někteří obyvatelé Středomoří. Nicméně jsou Dánové již dlouho a podle ně…

 4. Fed hodlá pokračovat v uvolněné politice

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v mimořádně uvolněné měnové politice, dokud to bude zapotřebí. Úrokové sazby by mohla držet blízko nuly i poté, co m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.