Gates se opět opřel do kryptoměn, kritizuje jejich netransparentnost

Spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates se negativně vyjádřil ke kryptoměnám. Učinil tak konkrétně v rámci úterní seance „Ask Me Anything“ (zeptej se mě na cokoli) na sociální síti Reddit. Zkritizoval především jejich netransparentnost a využití na černém trhu. Informaci přinesl server Coindesk.

Druhý nejbohatší člověk světa řekl, že schopnost vlád sledovat praní špinavých peněz nebo financování terorismu „je pozitivní věcí“.

„Právě teď se kryptoměny používají ke koupi fentanylu a jiných drog. Jde o krvavou technologii, která způsobuje smrt poměrně přímou cestou,“ řekl podle portálu Coindesk Bill Gates. Zakladatel Microsoftu rovněž uvedl, že spekulativní vlna okolo ICO (Initial Coin Offering – první veřejný prodej digitální měny před tím, než se měna dostane na burzy – pozn. redakce) a kryptoměn je pro investory „super riskantní“.

Na Twitteru se okamžitě začaly hromadit reakce od zastánců digitálních měn. Expert na rizikový kapitál Anthony Pompliano například uvedl, že kryptoměny nejsou striktně anonymní. Stejné obavy, k nimž se vyjádřil Gates se pak podle Pompliana dají aplikovat i na běžný fiat.

Vývojář v oblasti bitcoinu Udi Wertheimer souhlasil s Pomplianovými slovy o tom, že „kryptoměny nezpůsobují úmrtí ve větší míře než běžné peníze.

Nejde o první situaci, kdy se Gates opřel do kryptoměn s ohledem na jejich transparentnost. V roce 2014 druhý nejbohatší muž světa řekl, že Nadace Billa a Melindy Gatesových pracuje na vývoji digitální měny, která nebude ve srovnání s bitcoinem anonymní.

Jeho skepticismus k bitcoinu se nicméně rok od roku prohlubuje. Dříve Gates popisoval tuto kryptoměnu jako lepší alternativu k běžným měnám.

V roce 2015 například řekl, že se bitcoin stane platebním systémem budoucnosti. Nyní se zdá, že od svých původních tvrzení ustupuje. 

Kryptoměny jsou extrémně volatilní. Cena bitcoinu na začátku roku 2017 dosahovala hodnoty na úrovni kolem 1000 dolarů. V prosinci se oproti tomu vyšplhala na svoji největší hodnotu 20 000 dolarů. Začátkem února letošního roku se propadl pod 7000 dolarů. Současný kurz bitcoinu se pohybuje okolo 11 000 dolarů. 

Zájemci o kryptoměny by si měli dát velký pozor na to, kolik peněz do této oblasti vloží. Měli by tak investovat obnos finančních prostředků, o které si mohou dovolit přijít.

 

 

Zdroj: Coindesk, Youradio News

 Gates se opět opřel do kryptoměn, kritizuje jejich netransparentnost Foto: Paolo Bona / Shutterstock.com: Bill Gates

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.