Gates a další miliardáři spouštějí svůj zelený fond

Zakladatel technologické společnosti Microsoft a zároveň nejbohatší muž světa Bill Gates společně s dalšími dolarovými miliardáři spouští fond na podporu investic do zelené energie. Základní kapitál fondu přesahuje miliardu dolarů. Podle výkonného ředitele občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martina Sedláka má fond vyhledávat zejména nové technologie založené na nízkých či bezemisních inovacích a investovat do nich.

„Myšlenka na ustanovení speciálního fondu, který by začal podporovat investice do šetrné energetiky a dalších technologií na snižování emisí začala vznikat na konci minulého roku během mezinárodní klimatické konference v Paříži, kde se státy zavázaly ke snižování emisí do roku 2050,“ uvedl Sedlák. Během konference totiž na podporu tohoto ustanovení vznikaly i soukromé iniciativy, Gatesův fond je právě jednou z nich. Zakladatele Microsoftu ho v něm následují například zakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg, zakladatel Amazonu Jeff Bezos nebo zakladatel čínské společnosti Alibaba Jack Ma.

Tento fond má zejména investovat na základě vědeckých a aktuálních technologických poznatků do nových technologií, které jsou založeny na nízkých nebo nulových emisích. „Nejde čistě jen o investice, které mají přinést rychlý zisk. Investorům v rámci tohoto fondu jde především o prosazování daných technologií na trh tak, aby se z výzkumných projektů mohly stát komerčně úspěšné technologie,“ uvedl Sedlák.

Činnost fondu je podle výkonného ředitele občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost naplánována na příštích 20 let. Má se zaměřovat na investice v oblasti energetiky (zejména co se týče jejího ukládání), šetrná dopravy, zvyšování energetické účinnosti v průmyslu nebo technologie pro zemědělství.

Trump versus klimatické změny

Budoucí americký prezident Donald Trump tento měsíc dosadil do čela Agentury pro ochranu životního (EPA) Scotta Pruitta. Ten je otevřeným kritikem dosavadní klimatické politiky Baracka Obamy. Zpochybňuje závěry o globálním oteplování a je dlouhodobě nakloněn odvětví fosilních paliv. I sám Trump se během své kampaně vyslovoval skepticky k problematice klimatických změn. „Bez obalu se dá říci, že komentáře Donalda Trumpa ke klimatickým změnám jsou tragické. Evidentně se v tématu neorientuje a bude se muset rychle dovzdělat tak, aby si uvědomil, jaký problém klimatické změny jsou,“ uvedl Sedlák.

Podle něj se však Trumpovi a jeho vládě nepodaří zastavit nový směr americké energetiky, kterou nastavil Obama. „Stačí se jen podívat, že během letošního roku dosahují solární instalace ve Spojených státech na rekordní čísla. Konkrétně každých 32 minut přibude jeden megawatt fotovoltaických elektráren,“ řekl Sedlák.

 

 

Celý rozhovor s výkonným ředitelem občanského sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost Martinem Sedlákem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Gates a další miliardáři spouštějí svůj zelený fond Foto: Bill GATES; Zdroj: JStone / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

  Byznys ·

  Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

 2. Letos došlo k nejvíce střetům aut se zvěří

  Společnost ·

  Na silnicích letos došlo skoro k devíti tisícům nehodám srážkou se zvěří, podle statistik je to tedy každá desátá havárie. Tato čísla bohužel ukazují na negativní tren…

 3. Palata: Polská vláda překročila Rubikon

  Společnost ·

  Polsko zažívá největší politickou krizi od roku 1990. Protivládní demonstrace zde začaly v pátek poté, co vládní strana Právo a spravedlnost navrhla omezit novinářům v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.