García Márquez, autor jenž mísil mýtus a realitu, je obdivován i kritizován

Mexiko se dnes loučí se spisovatelem a nositelem Nobelovy ceny Gabrielem Garcíou Márquezem, který zemřel ve čtvrtek. Nekrology ve světových médií si ale všímají i kontroverzních stránek jeho života. Už v 90. letech ho kubánský spisovatel a disident Reinaldo Arenas ve své knize Než se setmí kritizoval za podporu diktátora Fidela Castra.

Mexická vláda na dnes připravila veřejné uctění památky spisovatele, který se sice narodil v Kolumbii, ale v Mexiku žil od počátku 60. let a stal se tak součástí tamní kultury.

Poctu mu skládají světoví politici i umělci. Například americký prezident Barack Obama ve své kondolenci napsal: „Odchodem Gabriela Garcíi Márqueze svět přišel o jednoho ze svých největších vizionářských spisovatelů - a jednoho z mých oblíbenců z doby mládí.“

García Márquez, 87, podlehl ve čtvrtek 17. dubna zápalu plic ve svém domě v Mexico City. Proslavil se zejména románý, jako Sto roků samoty nebo Láska za časů cholery, které jsou základními díly literárního stylu, pro který se vžil název magický realismus. Márquezovi byl roku 1992 odstraněn rakovinový nádor z plic, o sedm let později onemocněl rakovinou lymfatických uzlin.

Svou poctu vyjádřila i brazilská prezidentka Dilma Rousseffová slovy: „Jeho jedinečné postavy a energická Latinská Amerika zůstanou zapsány v srdcích a paměti milionů jeho čtenářů.“

Ne vždý byl ale García Márquez posuzován jen podle své literární tvorby. Často se stával terčem kritiky, zejména ze stran některých intelektuálů jeho rodné Kolumbie. Ti na něj negativně reagují především proto, že se nedostatečně angažoval v jednáních o ukončení vleklé kolumbijské občanské války.

Kritiku sklízel také za příklon ke komunismu a za přátelství s kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

Neshody mezi někdejšími přáteli se vyhranili v roce 1968, když kubánský disident Heberto Padilla získal důležitou mezinárodní literární cenu, přes odpor Fidela Castra. Podporu Padillovi a svobodě tisku tehdy deklarovala řada latinsko-amerických intelektuálů, jako byl např. spisovatel Vargas Llosa. García Márquez tehdy podpořil Castra. Když Castro Padillu v roce 1971 uvěznil, ocitl se kolumbijský spisovatel osamocen ve své podpoře kubánskému režimu.

V roce 1976, na premiéře filmu v Mexico City, dokonce García Márquez při snaze přivítat Vargase Llosu sklidil od bývalého přítele veřejnou ránu do obličeje.

Americký časopis New Yorker i deník Wall Street Journal poukazují na paradox, že Márquez počítal mezi své dobré přátele i amerického demokratického exprezidenta Billa Clintona. Márquezovy vztahy s USA byly ale po dlouhou dobu napjaté. Americké vízum nemohl dostat po několik let.

Pro novou generaci latinsko-amerických autorů se García Márquez dokonce stal jakýmsi symbolem literatury a politiky, od které se chteli distancovat. Podle deníku Washington Post kritizovali mytologizaci venkova, který ale neodpovídá současné společnosti, zaplavné spíš symboly konzumu a restauracemi McDonald’s. Chilský rompanopisec Roberto Bolaño ho krititzoval zejména za jeho blízké vztahy s lidmi u moci.

Pozdvižení vzbudil i v pozdějším věku. Například v roce 2004 příběhem, který popsal ve svém posledním románu „Memoria de mis putas tristes,“ milostným vztahem mezi devadesátiletým starcem a pubescentní prostitutkou, jak uvádí agentura Bloomberg. Kniha také vzbudila kontroverzi v Íránu, kde byla zakázána po prvním vydání.

Márquez má přeze vše po celém světě miliony příznivců, kteří obdivují zejména jeho listerární styl - směsici mýtu, imaginace a reality, lásky a nostalgie, kterými definoval latinskoamerický magický realismus. Podle deníku Washingtom Post je jedním z nejuctívanějších a nejvlivnějších spisovatelů minulého století. Vedle autora Dona Qujita, Miguela Cervantese, je Márquez jedním z nepřekládanějších španělsky píšících spisovatelů. Jeho obdivovatelé se nyní scházejí k uctění jeho památky v rodné Kolumbii před Muzeem Gabriela Garcíi Márqueze v jeho rodné Aracatace a před Národní knihovnou v Bogotě.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, ZET, Washingtom Post

García Márquez, autor jenž mísil mýtus a realitu, je obdivován i kritizován Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.