Gabriel skončí na postu německého ministra zahraničí, náhrada bude jasná v pátek

Německo bude mít nového ministra zahraničí. Sigmar Gabriel (SPD), který ztratil důvěru vedení sociální demokracie, už diplomacii své země nepovede. Ve čtvrtek to zveřejnil na svém twitteru. Kdo jej nahradí, bude jasné v pátek, kdy vedení SPD oznámí jména všech ministrů, které vyšle do vznikající vlády velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.

O budoucnosti osmapadesátiletého politika, který stál ještě začátkem loňského roku v čele sociální demokracie a ministerstva hospodářství, se dlouho spekulovalo. Na jednu stranu měl řadu zastánců, podle nichž byl Německu jako ministr zahraničí prospěšný, na druhou měl velmi napjaté vztahy s novým vedením své strany.

„Andrea Nahlesová a Olaf Scholz mě dnes informovali o tom, že nebudu součástí příští vlády,“ ukončil nakonec spekulace sám Gabriel, který se nikdy netajil tím, že by v ministerském úřadu rád pokračoval. V paměti mu podle jeho slov zůstane mimo jiné úspěšné úsilí o propuštění německých občanů zadržovaných nespravedlivě v zahraničí. Své straně, nové vládě i svému nástupci v čele německé diplomacie popřál hodně úspěchů při zvládání výzev, které je čekají.

Jako o možných nástupcích Gabriela v úřadu se diskutuje o dosavadním ministru spravedlnosti Heiku Maasovi nebo ministryni pro rodinu Katarině Barleyové.

 

 

Zdroj: ČTK

Gabriel skončí na postu německého ministra zahraničí, náhrada bude jasná v pátek Foto: berlinpictures16 / Shutterstock.com: Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel

reklama

Další články

  1. Miloš Zeman složí svůj druhý prezidentský slib

    Společnost ·

    Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě složí svůj druhý prezidentský slib. Na společné schůzi poslanců a senátorů se tak ujme prezidentského úřadu na dalších pět let…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.