Gabriel se jasně přihlásil k odpovědnosti Němců za holokaust

Do debaty o kontroverzním polském zákoně, který přísně trestá připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům, se v sobotu zapojilo i Německo. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel řekl, že není pochyb, že za smrt milionů evropských Židů ve vyhlazovacích táborech během druhé světové války můžou Němci. Pár kolaborantů v okupovaných zemích na tom podle něj nic nemění, informovala agentura DPA.

„Neexistuje nejmenších pochyb o tom, kdo je zodpovědný za vyhlazovací tábory, kdo je provozoval a kdo v nich zavraždil miliony evropských Židů: byli to Němci, uvedl dnes v prohlášení ministr Gabriel. "Tato organizovaná masová vražda byla spáchána naší zemí a nikým jiným. Jednotliví kolaboranti na tom nic nemění,“ dodal Gabriel.

V příspěvku na svém twitteru ministr napsal, že patnáct let organizoval cesty mladých lidí do bývalých nacistických táborů v Osvětimi a Majdanku. „Kdo někdy Osvětim a Majdanek navštívil, tomu je jasné, že se jednalo o německé koncentrační tábory, které v Polsku nebyly náhodou. Polská kultura totiž měla být vymazána stejně jako všechen židovský život,“ napsal na sociální síti. „Používání označení 'polský tábor smrti' je chybné,“ dodal.

V Polsku ve čtvrtek schválili zákon, který trestá „veřejné a faktům odporující“ připisování jakékoli odpovědnosti či spoluodpovědnosti za holokaust Polákům a to až tříletým vězením. V platnost zákon vstoupí až poté, co jej podepíše prezident Andrzej Duda, kterému na to zákon dává lhůtu 21 dnů.

Podnětem ke vzniku zákona bylo mimo jiné používání geografického označení „polský“ i v souvislosti s nacistickými koncentračními a vyhlazovacími tábory na území okupovaného Polska.

Návrh zákona vyvolal diplomatickou roztržku mezi Izraelem a polskou vládou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jej již dříve přirovnal ke snaze o změnu historie a někteří izraelští politici hovořili až o statisících Židů, za jejichž smrt nesou vinu Poláci. Izraelský parlament v prvním čtení už přijal návrh zákona, který počítá až s pěti lety vězení pro ty, „kdo se pokusí popřít nebo zpochybnit vinu pomahačů nacistů při páchání zločinů na Židech“.

Na obranu zákona se dnes postavil například předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, kterého mnozí považují za skutečného vládce Polska.

V tiskové zprávě, v níž se jednoznačně přihlásil k historické vině své země za holokaust, v sobotu šéf německé diplomacie Gabriel zároveň uvedl, že „jen pečlivé zpracování vlastních dějin může přinést smíření“. K tomu podle něj patří i to, že „lidé, kteří museli prožít nesnesitelné utrpení šoa, o tomto utrpení mohou neomezeně mluvit“. Šoa je označení pro holokaust, které pochází z hebrejštiny.

 

 

Zdroj: ČTK

Gabriel se jasně přihlásil k odpovědnosti Němců za holokaust Foto: berlinpictures16 / Shutterstock.com: Sigmar Gabriel

reklama

Další články

  1. Trump obvinil FBI z nadržování demokratům

    Společnost ·

    Za předehru očekávaného zveřejnění kritické zprávy republikánů o práci FBI v pátek americká média označují ranní tweet Donalda Trumpa. Prezident v něm obviňuje vyšetřo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.