G7 jsou připraveny zpřísnit sankce vůči Rusku, bude-li to třeba

Státy skupiny sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) se v Itálii shodly, že jsou připraveny zavést další sankce vůči Rusku kvůli jeho počínání na Ukrajině. Pokud ale Moskva začne dodržovat mírové dohody (z Minsku), jsou naopak státy G7 ochotny zvážit zrušení sankcí. Uvádí se to podle agentury DPA v závěrech dvoudenního summitu, který dnes skončil v italské Taormině na Sicílii.

„Jsme připraveni přijmout nová omezující opatření vůči Rusku, pokud to bude situace vyžadovat,“ uvádí se v závěrečném prohlášení ze summitu. „Opět upozorňujeme na skutečnost, že sankce jsou svázány s plněním povinností Ruska v rámci minských dohod a respektování svrchovanosti Ukrajiny,“ citovala z dokumentu agentura TASS.

Mírové dohody z Minsku předpokládají především to, že ustanou boje na východě Ukrajiny. Kyjev obviňuje Moskvu z vojenské podpory tamních separatistů, Moskva to však opakovaně popírá. Z odpovědnosti za neplnění dohod se vzájemně obviňují Moskva, Kyjev a separatisté.

Dohodě o ustanovení týkajícím se Ruska a Ukrajiny v závěrech summitu předcházela podle agentur dlouhá diskuse. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla dřívější vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, která v minulosti signalizovala možné pozitivní vztahy s Moskvou.

EU a USA uvalily sankce na Rusko po jeho anexi Krymu v roce 2014. Tehdy také skupina nejvyspělejších zemí světa, která se dříve scházela ve formátu G8, včetně Ruska, pozastavila Moskvě členství v této skupině.

Naopak shoda panovala mezi účastníky vrcholné schůzky G7 ohledně KLDR a jejího raketového a jaderného programu. Summit G7 v závěrech vyzval Severní Koreu, aby zastavila svůj jaderný a raketový program. Na světové společenství lídři G7 apelovali, aby „zdvojnásobilo své úsilí“ při vymáhání dodržování rezolucí OSN vůči KLDR.

 

Zdroj: ČTK

G7 jsou připraveny zpřísnit sankce vůči Rusku, bude-li to třeba Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Italský soud zrušil zákaz aplikace Uberu v zemi

    Byznys ·

    Římský soud zrušil svůj zákaz používání aplikace společnosti Uber pro alternativní taxislužbu Uber Black v Itálii. O zákazu soud rozhodl na počátku dubna kvůli žalobě …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.