G. Patton Waters o svém dědečkovi: „Pamatují si ho jako muže s vojenskými botami a helmou“

Den osvobození se ve velkém tradičně slaví v Plzni. Už v neděli zde vyvrcholily takzvané Slavnosti svobody velkým konvojem vojenské historické techniky nazvaným Convoy of Liberty. Více než dvoukilometrovou trasu po Klatovské třídě, kterou z obou stran hustě lemovaly davy lidí s českými a americkými vlaječkami, projelo přes 200 kusů vojenské historické techniky vyrobené v USA, Kanadě a Velké Británii do roku 1945. Při této příležitosti navštívil Českou republiku i vnuk slavného generála Pattona George Patton Waters, který na rádiu Zet zavzpomínal na svého dědečka.

„Bylo mi 5 let, když jsem ho poznal. Je tomu už 70 let. Nicméně si ho pamatuji jako báječného a velkého muže a osobnost. Muže s vojenskými botami a jeho helmou. Skvěle ovládal angličtinu, často jsme spolu hovořili. Jako dítě jsem ho občas slyšel i klít. Pamatuji si ho jako úžasného a milujícího dědu,“ řekl George Patton Waters, který se akcích v Plzni zúčastnil už potřinácté.

Nedělní konvoj, který tradičně patří k nejoblíbenějším částem slavností, se na program vrátil po roční pauze. Kvůli dohadům a neshodám mezi některými kluby vojenské historie se loni nekonal. Město ho nyní jako pořadatel slavností hodlá na program vrátit natrvalo. V čele kolony projely například tanky Sherman, Jackson a Stuart, obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge nebo samohybná houfnice Sexton, která se v Plzni představila vůbec poprvé. „Každým rokem je to lepší a lepší. Miluji to. Všechno děláte tak mimořádně a krásně. Jen to, jak nás lidé vítají,“ řekl Patton Watters.

George Patton Waters na rádiu Zet také ocenil takové památeční události, jako jsou právě Slavnosti svobody v Plzni. „Co je velmi důležité je především fakt, že slavnosti svobody pořádáte i nadále. Jste ochotni rozeznat a oslavovat svobodu a demokracii, kterou máte. Myslím si, že pro nás a ještě více pro mě je důležité přijet do Čech se snahou podpořit váš politický svět. Samozřejmě i my máme v USA svoje problémy, avšak přijet sem a jako osoba, občan mít možnost vidět tu lásku, kterou oplýváte, krásu vaší země, to, že se nevzdáváte! Pro většinu Američanů, kteří navštívili vaší zemi v době slavností jsou oslavy něco jako omlazení, znovuzrození,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s Georgem Pattonem Watersem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

G. Patton Waters o svém dědečkovi: „Pamatují si ho jako muže s vojenskými botami a helmou“ Foto: George PATTON WATERS; Zdroj: ČTK/Němeček Pavel

reklama

Další články

  1. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

    Byznys ·

    Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

  2. Macron se stal novým francouzským prezidentem

    Společnost ·

    Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.