Francouzsko-německé tažení pokračuje. Merkelová a Macron spřádají plán pro EU

Německá kancléřka Angela Merkelová se na pondělní schůzce v Berlíně s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dohodla na velmi úzké spolupráci. Chtějí také vytvořit střednědobý plán pro Evropskou unii a nevylučují ani její reformu v podobě změn současných smluv.

„Když budeme moci říci proč, k čemu, jaký je smysl - bude k tomu Německo připraveno,“ uvedla Merkelová k možným smluvním změnám. Nejprve je ale podle ní nutné shodnout se na tom, k čemu mají takové změny vést. I Macron poznamenal, že pro Francii nejsou případné změny smluv žádným tabu.

Merkelová a Macron, který je v Berlíně na své první zahraniční návštěvě ve funkci, se dohodli na vytvoření plánu pro střednědobý rozvoj Evropské unie. „To jsou projekty, které nemohou vzniknout přes noc. Existuje společné přesvědčení, že se nemůžeme zabývat jen vystoupením Británie, ale také tím, jak můžeme Evropskou unii a především eurozónu prohloubit a zabezpečit proti krizím,“ uvedla německá kancléřka.

Oba politici se shodli na tom, že dobrý vztah Francie a Německa je zásadní pro celou Evropskou unii. Klíčoví ministři obou zemí se už v červenci sejdou na společném zasedání. Kancléřka poznamenala, že Evropa potřebuje silnou Francii a očekává, že vztahy obou zemí teď dostanou novou dynamiku.

Francouzský prezident nastínil široké reformy, které chystá na příští měsíce. Týkat se budou mimo jiné hospodářství, sociální oblasti či vzdělávání. Zásadní je podle něj zejména snížit nezaměstnanost ve Francii. Ve vztazích Paříže a Berlína si přeje více pragmatismu, na evropské úrovni pak snížení byrokracie, s čímž souhlasí i Merkelová.

Kancléřka se vyslovila také pro koherentnější evropskou zahraniční politiku a rozšíření obranné spolupráce. Macron zase prohlásil, že není pro zavedení eurobondů, kterými by státy eurozóny společně ručily za své dluhy. Eurobondy striktně odmítá rovněž Merkelová.

Devětatřicetiletý centrista Macron, který nedávno ve druhém kole francouzských prezidentských voleb porazil předsedkyni Národní fronty Marine Le Penovou, před cestou do Berlína sestavením nové vlády pověřil starostu města Le Havre Édouarda Philippea. Dnes by spolu s ním měl vybrat 15 členů kabinetu.

 

 

Zdroj: ČTK

Francouzsko-německé tažení pokračuje. Merkelová a Macron spřádají plán pro EU Foto: Angela MERKELOVÁ a Emmanuel MACRON; Zdroj: ČTK/AP/Kay Nietfeld

reklama

Další články

  1. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

    Společnost ·

    Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

  2. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

    Byznys ·

    Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.