Francouzský přístav Calais by kvůli ilegálním uprchlíkům mohl přerušit spojení s Británií

Severofrancouzský přístav Calais by mohl zablokovat spojení s Británií, pokud Londýn nezačne řešit problém s ilegálními uprchlíky. Podle stanice BBC tím pohrozila starostka města, v němž se shromáždila více než tisícovka migrantů mířících na britské ostrovy.

„Mohla bych rozhodnout o zablokování přístavu. Mohla bych vytvořit tlak,“ řekla starostka Natacha Bouchartová po úterním setkání s ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem, s nímž o problému jednala.

V Calais je podle ní v současnosti asi 1300 uprchlíků ze zemí Blízkého východu, Asie a Afriky, kteří se pokoušejí dostat do Británie. Náklady na péči o ně jsou pro město příliš vysoké a život v Calais se stává nepříjemným, uvedla Bouchartová. Británie by podle ní měla zpřísnit imigrační pravidla, aby přestala být běženci vnímána jako zaslíbená země.

Calais je nejbližším přístavem spojujícím Británii s evropským kontinentem a každoročně jím projde několik milionů britských turistů.

Ministr Cazeneuve minulý týden požádal Británii, aby se finančně podílela na zvýšených nákladech na bezpečnost přístavu, připomíná agentura AFP. Londýn na tuto výzvu oficiálně nezareagoval.

Právě Británie přitom podle francouzské strany iniciovala zvýšená bezpečnostní opatření v calaiském přístavu, jejichž financování ve výši deseti milionů eur (téměř 280 milionů Kč) však zajišťuje pouze Francie.

Více než tisícovka uprchlíků žije v Calais v ilegálních stanových táborech či na ulicích, jejich stravování často zajišťují charity. Cazeneuve podle Bouchartové na úterní schůzce souhlasil s návrhem na zřízení denního centra pro imigranty.

Zdroj: ČTK

Francouzský přístav Calais by kvůli ilegálním uprchlíkům mohl přerušit spojení s Británií Foto: Shutterstock.com: Britský přístav Dover, do kterého připlouvají lodě z Calais

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.