Francouzské prezidentské volby může ochromit porážka tradičních stran

S blížící se prezidentskou volbou ve Francii se rýsuje porážka obou velkých tradičních politických uskupení - pravicových konzervativců a socialistů. Zatímco kandidátovi Socialistické strany Benoitu Hamonovi nedávají průzkumy veřejného mínění dlouhodobě absolutně žádnou šanci na postup do druhého, rozhodujícího kola, zástupci Republikánů Françoise Fillona hrozí, že spadne i z dosud pevného a relativně stále ještě nadějného třetího místa.

Podle posledního průzkumu agentury Odoxa dotahuje Fillona kandidát radikální levice Jean-Luc Mélenchon, který doposud patřil rovněž spíše k beznadějným aspirantům na prezidentskou funkci. Nyní ho podporuje už 16 procent potenciálních voličů, zatímco Fillona 17 procent. Podle agentury Reuters tak zástupci tradiční pravice hrozí potupné sesazení na čtvrté místo.

Pro Republikány a socialisty, kteří ovládají nejvíce míst v parlamentu a kteří by o vliv v zákonodárném shromáždění zřejmě přijít neměli, tak nastane nová situace, kdy prezidentem bude někdo jiný než zástupce z těchto stran. Podle průzkumu Odoxy vede v preferencích centrista Emmanuel Macron s 26 procenty hlasů a druhá je nacionalistka Marine Le Penová s 25 procenty. Le Penová přitom dlouhodobě vedla v průzkumech k prvnímu kolu.

Podle dosavadních zvyklostí se očekává, že se v rozhodujícím druhém kole hlasování proti Le Penové v zásadě spojí voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola a podpoří umírněnějšího ze dvou soků. Tak je jednoznačně vnímán proevropský Macron, který slibuje stmelit levici i pravici. Podle posledního průzkumu by Macron měl získat v druhém kole 59 procent hlasů a Le Penová 41 procent.

Na francouzského prezidenta letos kandiduje celkem 11 politiků, kteří získali potřebných alespoň 500 podpisů od volených zástupců.

Dvoukolová prezidentská volba se koná 23. dubna a 7. května.

 

 

Zdroj: ČTK

Francouzské prezidentské volby může ochromit porážka tradičních stran Foto: Frederic Legrand COMEO / shutterstock.com: Marine Le Penová

reklama

Další články

 1. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

 2. Japonci dnes převzali Plzeňský prazdroj

  Byznys ·

  Japonská skupina Asahi dnes převzala pivovar Plzeňský Prazdroj, který koupila s dalšími čtyřmi evropskými výrobci piva. Dá za ně téměř 200 miliard korun.Organizace fir…

 3. Euro kvůli pomalé inflaci oslabuje

  Byznys ·

  Kurz dolaru ve čtvrtek setrval po počátečním růstu bez větších změn. Euro naproti tomu oslabovalo kvůli zpomalení inflace v eurozóně. Dolaru prospěly údaje o růstu ame…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.