Francouzský designér Patrick Blanc odívá budovy do zeleně

Patrick Blanc je francouzský designér a botanik specializující se na tropické rostliny. Vytváří zelené stěny, které se objevují ve veřejném prostoru ve Francii, v Berlíně, Madridu či Sydney. Po světě je 300 jeho uměleckých artefaktů.

Snil jsem o velmi vysokých budovách, a skončil jsem v Sydney, řekl Patric Blanc. Právě v Sydney zazelenil budovu vysokou 150 metrů. „Mým jediným snem je přinášet přírodu tam, kde by ji nikdo nečekal,“ řekl.

A jeho vertikální zahrady v srdci kamenných a betonových měst jsou nyní součástí jejich vzhledu. Jsou na zdech muzeí, například Quai Branly v Paříži, hotelů, luxusních rezidencí, ale také obchodních center, jako je Clayes-Sous-Bois v pařížském regionu.

Jeho poslední výtvor, který nedávno představil v centru Paříže, je původně nehezká zeď v ulici Aboukir ve 2. obvodu, které se nyní říká oáza. Je zde téměř 250 rostlin, které připomínají savanu či středozemskou lesostep. Blanc vynalezl systém pěstování rostlin bez půdy, když v mládí čistil akvárium s pomocí filodendronu, který se mu začal popínat po zdi.

Blanc používá k připevnění rostlin metodu, kdy je vrstva plsti připevněná na podložce z PVC a která slouží jako opora pro kořeny. To vše je podle agentury AFP upevněno na kovovém rámu, který se dá přidělat na stěnu nebo může stát samostatně.

Svou techniku si dal v roce 1988 patentovat a v roce 1994 ji představil na festivalu zahrad v Chaumont-sur-Loire ve střední Francii. Jeho zdi mají samozřejmě další výhody, jako je přínos pro životní prostředí, tepelná izolace a osvěžení v létě. „Lidi to tolik fascinuje hlavně proto, že to připomíná obydlí prehistorického jeskynního člověka. Kolem těchto jeskyní bujely rostliny. Je to vzpomínka stará třicet tisíc let,“ říká Blanc.

Během let se paleta rostlin, které pro své zelené stěny Blanc používá, neustále rozšiřuje, protože hodně cestuje a testuje různé rostliny. Připravuje také další projekt - první botanickou zahradu lián na světě. Stovka jejich druhů má šplhat po budově vysoké 200 metrů v Kuala Lumpur. Pomýšlí rovněž na obrovskou zelenou spirálu v obchodním centru v Bangkoku.

Zdroj: AFP, ČTK

Francouzský designér Patrick Blanc odívá budovy do zeleně Foto: design.com

reklama

Další články

  1. T-Mobile spustí komerční provoz LTE v Praze

    Tech ·

    Operátor T-Mobile od 1. října spustí komerční provoz rychlé mobilní sítě LTE v části Prahy a v Mladé Boleslavi. Budou v ní platit nynější datové tarify. Technologi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.