Francouzské úřady kritizují Windows 10 kvůli shromažďování osobních dat

Nejnovější operační systém od společnosti Microsoft, Windows 10, shromažďuje „nadměrné“ množství osobních údajů o uživateli. Ve svém formálním upozornění to uvedla francouzská Národní komise pro ochranu údajů (CNIL). Podle ní tím Microsoft porušuje tamní zákony a dala společnosti tři měsíce na to, aby uvedla věci do pořádku. Microsoft uvedl, že s orgánem spolupracuje. Informoval o tom server BBC.

Windows 10 shromažďuje ve svém výchozím nastavení různé údaje o tom, jak je používán. Zahrnuje to například informace o tom, jaké jsou na něm nainstalovány aplikace a kolik času na nich uživatel tráví. „Microsoft sbírá tato data i přes to, že nejsou nezbytná pro poskytování služeb,“ uvedl CNIL.

Orgán rovněž kritizoval skutečnost, že reklamní ID je aktivována ve výchozím nastavení, což umožňuje aplikacím sledovat aktivitu uživatelů nabízet cílené reklamy. Podle názoru je to ale prováděno „bez jejich souhlasu“.

„V systému Windows 10 jsme vytvořili silnou ochranu soukromí. V souvislosti s posílením těchto ochran vítáme každou zpětnou vazbu,“ řekl viceprezident Microsoftu David Heiner. S CNIL budeme úzce spolupracovat v příštích několika měsících, abychom plně pochopit obavy agentury a pracovali na řešení, která shledá za přijatelné,“ dodal.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Francouzské úřady kritizují Windows 10 kvůli shromažďování osobních dat Foto: Pabkov / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.