Francii po letech roste ekonomika a klesá nezaměstnanost, důvěra v Macrona i přesto klesá

Když si Francouzi zvolili za svého prezidenta Emmanuela Macrona, tak se zdálo, že si přízeň svých podporovatelů udrží díky hmatatelnému hospodářskému růstu. Letos ale dochází k paradoxní situaci. Zatímco se ekonomická kondice zlepšuje, tak Macron ztrácí na popularitě. Během posledního měsíce se snížila o pět procentních bodů. Informaci zveřejnil ekonomický portál Bloomberg.

Francouzská vláda si nemohla s ohledem na ekonomickou kondici představit pozitivnější start do nového roku. Evropská komise aktualizovala své předchozí prognózy a zlepšila výhled růstu francouzské ekonomiky v roce 2018 na dvě procenta z původních 1,7 procent. Pro rok 2019 odhaduje růst dosahující na 1,8 %. Výhled tak zlepšila z 1,6 procenta.

I když francouzská nezaměstnanost nedosahuje evropských standardů a je stále vysoká, tak klesla na úroveň 8,9 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2009. Vláda oznámila, že schodek rozpočtu by měl v roce 2018 dosáhnout 2,8 procenta hrubého domácího produktu. Macron tak chce splnit závazky Evropské unii v rámci tříprocentního limitu.

Francouzský ekonomický think-tank OFCE publikoval současnou zprávu, která referuje o tom, že navzdory růstu většina Francouzů lepší kondici nepociťuje. V roce 2018 se zvýší výdej daní u střední pracovní třídy. Důvodem je především zvýšení spotřební daně z cigaret, fosilních paliv a nafty. V roce 2019 se naopak počítá s jejich poklesem.

Nejbohatší skupina lidí, která odpovídá ve Francii dvěma procentům, bude těžit z nově nastavených rovných daní a reformě solidární daně z bohatství (ISF). OFCE odhaduje, že 42 procent z fiskálního zisku z prvního Macronova rozpočtu bude benefitem pro pět procent nejbohatších domácností. Rozpočtové škrty ve veřejných službách se navíc dotknou nejchudších francouzských domácností s nízkými příjmy. Podle Bloombergu k tomu dojde ve chvíli, kdy vzrůstají obavy o kvalitě a dostupnosti sociálních služeb počínaje od zdravotní péče po vzdělávání a konče u služeb pojících se k nezaměstnanosti.

Skepticismus ve Francii přetrvává i kvůli jiným důvodům. Francouzi mají v sobě zakořeněnou nedůvěru k autoritám, politikům, vědcům i médiím. Macrona ještě čeká dlouhá a trnitá cesta, než se mu podaří přesvědčit společnost o tom, že jeho opatření přinesou trvalé zlepšení francouzské společnosti.

Macron musí ale podle Bloombergu čelit dalším problémům pojícím se ke změně priorit ve společnosti. Společnost pro průzkumy veřejného mínění Kantar Sofres například v lednu zjistila, že prioritou pro 51 procent Francouzů je zlepšení kupní síly. Na druhém místě pak figuroval problém nezaměstnanosti (43 procent) a na třetím snížení daní (40 procent). Problematika pojící se k terorismu a řešení migrační krize se stala až druhořadým problémem.

Při řešení těchto priorit se ale Macron dostane do kontaktu s hluboce skeptickou francouzskou veřejností znechucenou z nesplněných slibů minulých vlád. Skepticismus francouzské společnosti se tak odráží v nízkých preferenčních číslech nového prezidenta, v jehož čele se přitom viditelně zlepšuje ekonomická situace země.

Vláda ruku v ruce s tím zopakovala svůj slib o zvýšení kupní síly a zlepšení životních podmínek pro všechny bez ohledu na bohatství. Macron rovněž hodlá uskutečnit reformy potřebné k dalšímu snižování nezaměstnanosti a udržení vyšší míry růstu tamního hospodářství. Francouzští voliči nejsou známí pro svoji trpělivost. Macron bude ale muset trpělivost prokázat. 

 

 

Zdroj: Bloomberg, Zet

Francii po letech roste ekonomika a klesá nezaměstnanost, důvěra v Macrona i přesto klesá Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský prezident Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Ruská armáda zakáže vojákům chytré telefony

    Společnost ·

    Ruské ministerstvo obrany uvažuje nad tím, že v rámci celého centrálního aparátu zakáže používání chytrých mobilních telefonů. Konkrétně se pak jedná o velitelství a v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.