Francii by ve volbách ovládla Národní fronta Marine Le Penové

První kolo příštích voleb ve Francii by podle průzkumu veřejného mínění vyhrála protievropská Národní fronta (FN). Premiér Manuel Valls varuje před sílícím vlivem FN, jejíž program zahrnuje zrušení eura a opuštění Evropské unie. Toto může podle Vallse znamenat pro Francii pohromu.

Anketa agentury Odaxa předpovídá nacionalistické FN, kterou řídí charismatická Marine Le Penová, 31 procent odevzdaných hlasů. Na druhém místě by skončila pravicová koalice vedená stranou UMP v čele s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym. Vládní socialisty by podle průzkumu celkově podpořilo jen 20 procent voličů.

Francouzi začnou 22. března volit nové vedení všech 96 departementů. Do druhého rozhodujícího kola 29. března postoupí v každém místě nejlepší dvě kandidátní listiny. FN si dala za cíl získat nejméně jeden departement, ale podle komentářů by mohla nakonec vyhrát i ve více těchto významných správních obvodech.

FN, která vyhrála loňské volby do Evropského parlamentu ve Francii a nyní by mohla získat oněch 30 procent hlasů, může vyhrát i prezidentské volby v roce 2017, připustil v neděli premiér. „Bojím se o svou zemi. Tato strana nepřináší žádné řešení a její program by rozeštval Francouze proti sobě. Její program je opustit euro, opustit zemědělskou politiku EU. To by byla pohroma pro zemi, zruinování Francouzů,“ varoval voliče Valls.

Národní fronta po svém vzniku v roce 1972 sdružovala různorodé skupiny od radikálních katolíků přes ortodoxní pravici po rasisty a byla označována za krajně pravicovou. Hlavně antisemitismus jejího šéfa Jeana-Marie Le Pena odrazoval většinu francouzské populace. V roce 2011 ale převzala otěže jeho dcera, pod jejímž vedením se strana distancovala od rasismu a naopak podporuje Izrael. Tvrdí, že je pro silný stát podporující sociální zabezpečení, který má být ale podle nacionalistické ideologie určen pouze "„pravým Francouzům“ a má je chránit před globalizací.

Program FN obsahuje omezení imigrace, návrat k tradičním hodnotám v podobě například zákazu potratů, větší nezávislost na Evropské unii a dalších mezinárodních organizacích, stanovení tarifů nebo jiná ochranářská opatření před levným dovozem, obnovení trestu smrti, zejména pro teroristy, vrahy a překupníky drog, zrušení dvojího občanství, nižší daně a zastavení výstavby mešit.

 

Zdroj: ČTK

 

Francii by ve volbách ovládla Národní fronta Marine Le Penové Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Marine Le Penová (Národní fronta)

reklama

Další články

  1. Ceny ropy kvůli rostoucím zásobám opět klesnou

    Byznys ·

    Nedávná obnova růstu cen ropy z šestiletých minim nebude mít dlouhého trvání a vrátí se díky rostoucím zásobám opět k poklesu. Agentura Reuters uvedla prognózy banky G…

  2. ECB dnes zahájí nákupy vládních dluhopisů

    Byznys ·

    Evropská centrální banka (ECB) dnes zahájí takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. Jde o rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.