Francie znovu protestuje proti reformám zákoníku práce. Bude Macron úspěšnější než Hollande?

Francie již podruhé v krátké době protestuje proti reformám zákoníku práce. Před více než rokem se na protest proti Hollandeově reformě pracovního trhu sešlo v ulicích v jednu chvíli při největší manifestaci na půl milionu lidí, nyní jsou čísla více jak o polovinu nižší. Bude však Emmanuel Macron úspěšnější v reformě trhu práce než jeho předchůdce Francois Hollande?

Tisíce lidí protestují ve francouzských městech proti Macronově reformě práce. Na největší demonstraci, kterou svolal někdejší prezidentský kandidát Jean-Luc Mélenchon z krajně levicové strany Nepoddajná Francie, se sešlo na 150 000 lidí.

Demonstranti se nejdříve shromáždili před budovou Pařížské opery v Bastille, aby se poté vydali na symbolický pochod na náměstí Place de la République. Na tomto náměstí poté Mélenchon pronesl: „Naše země má rekordní počet milionářů v Evropě (…) Macron je skvělá zpráva pro bohaté.“ Poté vyzval dav, aby „uvedl věci do pohybu“ a projev zakončil slovy, že „bitva neskončila, ale teprve začíná.“

Není to však jediná demonstrace ve Francii. Po celé zemi jich najdeme desítky, možná stovky. Všechny tyto protesty se konají za účelem vyjádření nesouhlasu s balíčkem šestatřiceti opatření, které mají podle francouzské ministryně práce Muriel Pénicaudové posílit sociální dialog.

Obsahem reformy pracovního práva, kterou před čtyřmi dny francouzský prezident Emmanuel Macron podepsal, je mimo jiné i umožnění většího zásahu zaměstnavatelů do pracovní doby a finančních odměn svých zaměstnanců. Firmy by tak mohly podle Macrona pružněji reagovat na aktuální podmínky na pracovním trhu.

Další částí reformy je zastropování výše odškodného, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď za nespravedlivou. Podle Macrona by odškodné mělo dosáhnout maximálně výše tří platů, pokud strávil zaměstnanec ve firmě dva roky. S rostoucím počtem odpracovaných let ve firmě se bude odškodné postupně zvyšovat.

Macronovy reformy se v mnohém podobají reformám, které zavedl předchozí francouzský prezident Francois Hollande. Ten zavedl maximální výši odstupného v případě propouštění, zmírnil podmínky pro propouštění zaměstnanců z ekonomických důvodů, navíc však umožnil firmám nedodržovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který socialisté prosadili v roce 2000.

Před Hollandeovou reformou se nezaměstnanost ve Francii pohybovala okolo 10,2 %. Po reformě, schválené v květnu minulého roku, se nynější nezaměstnanost pohybuje okolo 9,8 %. I tak je však nad průměrem celé EU, který činí 7,7 %.

Cíle obou reforem tedy byly a jsou zřejmé – zpružnění pracovního trhu a snížení vysoké nezaměstnanosti. Zda si Emmanuel Macron zvolil dobrou cestu a bude úspěšnější než jeho předchůdce, zatím těžko odhadovat. Je to však jeho první velký test od nástupu do úřadu v květnu tohoto roku.

 

 

Zdroj: Zet

Francie znovu protestuje proti reformám zákoníku práce. Bude Macron úspěšnější než Hollande? Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Emmanuel Macron

reklama

Další články

  1. Úrokové sazby zůstanou beze změny, rozhodla ČNB

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,2…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.