Francie vyšetřuje švýcarskou banku HSBC kvůli daňovým únikům

Francouzské úřady vyšetřují bankovní společnost HSBC Holdings kvůli možným daňovým únikům v její švýcarské větvi. Banka proto musí složit zálohu ve výši jedné miliardy eur na uhrazení případné pokuty. HSBC dnes podle agentury AP uvedla, že rozhodnutí francouzských úřadů je právně neopodstatněné, a že se v případném soudním řízení hodlá bránit.

Francouzské úřady podezřívají švýcarskou HSBC, že mezi lety 2006 a 2007 pomáhala klientům vyhýbat se placení daní. Úřady odhadují, že podvody by mohly dosáhnout částky přesahující 2 miliardy eur, uvedl zdroj agentury Reuters. Uložená kauce, kterou banka musí složit do 20. června, tudíž činí zhruba polovinu inkriminované sumy.

Francouzské zákony umožňují nařídit firmám, proti kterým je zahájeno vyšetřování, aby složily zálohu, i když proti nim ještě nebylo oficiálně vzneseno obvinění. HSBC je za poslední rok druhou velkou bankou, které Francie takovou kauci nařídila. Švýcarský bankovní dům UBS musel složit 1,1 miliardy eur na úhradu případné pokuty kvůli možné legalizaci výnosů z trestné činnosti. UBS se proti kauci odvolala, avšak neúspěšně.

Švýcarskou soukromou větví HSBC se zabývají i úřady v jiných zemích. Stalo se tak poté, co se na veřejnost dostaly dokumenty, podle kterých švýcarská banka pomáhala svým bohatým klientům vyhýbat se placení daní a spravovala tajná konta desítkám tisíc zákazníků z celého světa.

Francie začala švýcarskou soukromou banku vyšetřovat poté, co bývalý zaměstnanec HSBC Hervé Falciani, který v bance pracoval v oblasti IT, nelegálně získal údaje o klientech a účtech a v roce 2008 je předal francouzským úřadům. Ty pak informace předaly vládám dalších zemí.

 

Zdroj: ČTK

 

Francie vyšetřuje švýcarskou banku HSBC kvůli daňovým únikům Foto: pixinoo / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Český Aeroholding chce prodat akcie ČSA

    Byznys ·

    Státní Český Aeroholding chce prodat zbytek akcií Českých aerolinií (ČSA). Informaci ČTK potvrdil předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř, který jako…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.