Francie věří, že dohoda o íránském jaderném programu není mrtvá

Jaderná dohoda s Íránem není mrtvá. Ve středu to sdělil francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Reagoval tak na úterní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy dohodu opouštějí. Le Drian řekl, že prezident Emmanuel Macron se ve středu telefonicky spojí s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a vyzve ho, aby Írán dohodu nevypovídal.

Le Drian zdůraznil, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která dohlíží na dodržování podmínek dohody v Íránu, ve svých zprávách konstatovala, že Írán podmínky plní.

Le Drian ve středu také řekl, že dohoda z roku 2015 není mrtvá a že je důležitá pro zachování stability v regionu. Ohlásil rovněž, že v pondělí se sejdou ministři zahraničí Francie, Německa a Británie s íránskými zástupci.

Francie je jedním ze signatářů dokumentu. Macron se pokoušel při své dubnové návštěvě Washingtonu Trumpa přesvědčit o smysluplnosti dohody, ale po jednání s ním řekl, že je americký prezident zřejmě rozhodnut dohodu vypovědět.

Francie navrhla vyjednat s Íránem širší dohodu a zahrnout do ní také balistické rakety, jejichž testy jsou zdrojem pochybností o íránských vojenských úmyslech.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Zdroj: ČTK

Francie věří, že dohoda o íránském jaderném programu není mrtvá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Skupina amerických kongresmanů navrhuje Trumpa na Nobelovu cenu

  Společnost ·

  Skupina amerických republikánů navrhuje, aby Donald Trump obdržel Nobelovu cenu za mír za podíl na uklidnění situace na Korejském poloostrově. Nominační 

  Ruští poslanci dnes mají znovu schválit Medveděva jako premiéra

  Společnost ·

  Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, bude dnes schvalovat návrh ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se předsedou nové vlády stal dosavadní premiér Dmitri…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.