Francie do Iráku pošle zbraně pro boj proti islámským radikálům

Francie v nejbližších hodinách dodá do Iráku zbraně k boji proti islámským radikálům. Chce tak podpořit jednotky, které bojují s Islámským státem. Oznámil to dnes úřad prezidenta Françoise Hollandea.

V prohlášení vydaném Elysejským palácem se uvádí, že Francie se rozhodla k tomuto kroku po dohodě s Bagdádem, „aby podpořila operační kapacity jednotek, které bojují s Islámským státem“ (IS). Islámský stát je označením extremistické skupiny, která v červnu obsadila sever Iráku a teď ohrožuje také kurdské oblasti na východě.

„Prezident (Hollande) se rozhodl po dohodě s Bagdádem reagovat na naléhavou žádost kurdských úřadů poslat zbraně v příštích hodinách,“ stojí v komuniké. O zbraně v neděli mezinárodní společenství požádal prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání.

Na přípravě zbrojních dodávek do Iráku pracuje také Česká republika. O vojenské pomoci se diskutuje v Evropské unii a uvažuje se o svolání mimořádné schůzky ministrů zahraničí. Šéfka diplomacie EU Chatherine Ashtonová dnes oznámila, že by se jednání mohlo konat už tento týden. Německé ministerstvo zahraniční sdělilo, že Ashtonová uvažuje o svolání ministrů na pátek. „Desítky tisíc lidí je ohroženo na životech, hrozba se týká etnických i náboženských skupin, státu a celé oblasti,“ řekl mluvčí německého ministerstva.

Kurdům se vojensky rozhodly pomoci Spojené státy, které dodávají zbraně přímo jim, nikoli přes Bagdád jako dosud, a které bombardují pozice IS. Francie se spolu s Británií a USA podílí na humanitární pomoci Iráčanům, kteří po tisících kvůli bojům prchají z domovů.

V Británii ale roste tlak i na poskytnutí vojenské pomoci a premiér Cameron se měl ve čtvrtek vrátit z dovolené v Portugalsku, aby předsedal schůzce o irácké krizi. Jeho úřad dnes ale vydal zprávu, že je předseda vlády už v Británii. Cameron v minulosti s vojenskou intervencí v Iráku nepočítal.

Bývalý ministr obrany Liam Fox v článku, který otiskl list Daily Mail, kritizoval „katastrofickou samolibost" světa. „Domnívat se, že to není náš problém, je přinejlepším toužebné přání, přinejhorším katastrofální samolibost. Americká vláda dospěla k rozhodnutí použít své letectvo proti základnám IS, i když opožděně. I my bychom měli učinit totéž, pokud o to budeme požádáni. Posílat humanitární potřeby je správné, avšak naše pomoc je povrchní, jestliže necháme bezbranné lidi bez ochrany před terorem," napsal Fox.

Pro pomoc iráckým menšinám se dnes v dopise generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi přimluvil papež František. Napsal, že „světové společenství musí na základě tragických zkušeností z 20. století a základních faktů o lidské důstojnosti udělat vše, co je v jeho moci, aby zastavilo systematické násilí proti etnickým a náboženským menšinám“ v Iráku. „Vyzývám všechny kompetentní orgány OSN, zejména ty odpovědné za bezpečnost, mír, humanitární právo a pomoc uprchlíkům, aby své úsilí sladily s patřičnými články Charty OSN,“ napsal papež.

Zdroj: ČTK

Francie do Iráku pošle zbraně pro boj proti islámským radikálům Foto: Vojáci milice Pešmerga slaví vstup do města Makhmur. 10. 8. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.