Francie a Belgie zakázaly prodej desítek léků kvůli zfalšovaným klinickým studiím

Úřady ve Francii a Belgii zakázaly prodej několika léků různých výrobců. Důvodem jsou údajně zfalšované studie indické společnosti klinického výzkumu GVK Biosciences, na jejichž základě úřady povolily příslušné léky prodávat. Informoval o tom dnes list Süddeutsche Zeitung.

Francie zakázala 25 druhů léků například proti  Alzheimerově chorobě, revmatu, depresím, různým alergiím či vysokému krevnímu tlaku. V Belgii úřady zakázaly 8 druhů. Jejich výrobci jsou americké firmy Abbott a Mylan nebo indická společnost Zydus, ale i řada dalších firem, které si nechaly vypracovat klinické studie nutné k udělení licencí ve společnosti GVK Biosciences. Laboratoř podle všeho ale výsledky studií zmanipulovala. 

Úřady ale uvedly, že jsou léky pro lidské zdraví nezávadné. Evropská léková agentura (EMA) prý v současnosti prověřuje všechny evropské licence vydané na základě klinických studií firmy GVK Biosciences.

 

Zdroj: ČTK

Francie a Belgie zakázaly prodej desítek léků kvůli zfalšovaným klinickým studiím Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.