„Fotka je silnější než video, může zmrazit čas,“ říká fotograf David Váňa

Fotografie je silné médium. I když se v poslední době dostává více do obliby video, tak podle fotografa Davida Váni co do síly fotku nepřekoná. Ta totiž pracuje s představivostí a fantazií. O tom, kdo Davida Váňu k fotografii přivedl, nebo co ho v životě nejvíce inspirovalo, si povídal na rádiu Zet s rozvojovým koučem, mentorem a bývalým prezidentem společnosti Microsoft pro Evropu Janem Mühlfeitem.

Kdy jste se začal zajímat o fotografování?

Nejspíš v dobách studií své sestry, která studovala žurnalistiku a měla na katedře černobílou fotografii a doma pořád vyvolávala filmy. Ukazovala mi to kouzlo, jak se osvítí papír a z vývojky vyvstane ten obrázek, takže tam jsem s tím začal koketovat. Pořídil jsem si první praktiku se kterou jsem běhal po městě a doma v koupelně vyvolával.

Vy jste hodně cestoval. Co vám pobyt mimo Českou republiku dal?

Úplně všechno. Kompletně to ovlivnilo vývoj mé osobnosti. Kromě jazyků, mluvím španělsky a anglicky, tak minimálně ten pocit, že je to na vás. To, co se mi děje, ovlivňuji přímo já. Cestování byla zásadní věc, co se mi udála.

A je to asi i důležité z hlediska inspirace pro fotografa...

To ano. V tomhle smyslu ale asi není důležité, které země jsem navštívil, ale ve kterých jsem žil nějakou delší dobu. Vstřebat kulturu, potkat lidi. Konkrétně to bylo Španělsko, Londýn, Dublin, Nový Zéland a naposledy to byla Kanada. Co mi přišlo ale asi nejzajímavější, ačkoliv to byl jen měsíc, tak to byl ostrov Samoa.

V čem to bylo zajímavé?

Těmi lidmi. Jsou to Polynésané a sami v sobě si nesou trochu komplex z toho, jak se svět vyvíjí a oni stojí trochu stranou. Nicméně tam mají silné vazby na rodinu, to mi přišlo hodně zajímavé. Hlavní slovo tam má nejstarší žena v rodině. Pokud je při smyslech, tak ta je ten kápo rodiny a ta rodina tvoří celou vesnici. Takhle to tam mají. Je to trochu nešťastný národ, skoro všichni jsou tam alkoholici, ale pro mě bylo strašně zajímavé žít s nimi a s tou přírodou.

Co myslíte, že vypovídají fotky o lidech, místech, situacích...

Myslím, že fotka je hrozně silné médium, dokonce i silnější než video z mého pohledu. Fotka totiž může zmrazit čas. Může obsahovat de facto cokoliv -  to, co bylo, co bude. Záleží jen na vás. Oproti videu také fotka pracuje s vaší představivostí a fantazií, což je nejsilnější stránka knížek, ale fotka má tohle médium taky. Když se naučíte fotku číst, tak můžete vyčíst o duši člověka, který je focený, ale i kdo to fotil.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s fotografem Davidem Váňou si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

Zdroj: Zet

 

 

„Fotka je silnější než video, může zmrazit čas,“ říká fotograf David Váňa Foto: Facebook / David Váňa fotograf

reklama

Další články

 1. Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

  Byznys ·

  Český e-shop Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem. Oznámil, že bude prvním českým e-shopem, který vyzkouší automatizované předání zásilek příjemci. …

 2. Zeman patří podle Spiegelu mezi Putinovy věrné

  Společnost ·

  Za věrného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi označil německý magazín Der Spiegel českého prezidenta Miloše Zemana. Spíše než na západ se orientuje na východ, mín…

 3. Skotsko a Wales nebudou chybět u soudu o brexitu

  Společnost ·

  Britský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že se skotská a waleská vláda může aktivně účastnit soudu, který rozhodne, zdali smí britská vláda zahájit odchod Británie z Evr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.