Ford vyvíjí výstražný systém pro detekci výmolů na silnici

Americká automobilka Ford experimentuje s technologií pro detekci výmolů na silnicích. Vozy vybavené kamerami skenují silnice během jízdy. Výsledné údaje o výtlucích a výmolech na silnicích tak podle automobilky mohou varovat ostatní řidiče a zobrazovat se na informačních panelech ve vozech. Nápad nyní testují zaměstnanci Fordu ve výzkumném centru firmy v německém Aachenu.

"Virtuální mapa výmolů zaznamená nový výmol v tu minutu, kdy se objeví a téměř okamžitě varuje ostatní řidiče, že před nimi je nebezpečí,“ uvedl Uwe Hoffmann, výzkumný inženýr Fordu.

Technologie, která by snímala výmoly na cestách, není podle počítačového experta Tobyho Breckona z Durham University žádnou novinkou. Ve vývoji je již několik let. V roce 2015 například automobilka Jaguar Land Rover uvedla, že pracuje na systému, který by automaticky shromažďoval informace o výmolech z automobilů vybavenými snímači. Nottingham Trent University také vyvíjí podobný inteligentní systém. Na začátku tohoto roku podle BBC také rada anglického města York oznámila, že na základě těchto dat o stavu povrchu vozovky chce lépe zacílit opravy silnic.

„Jsem přesvědčen, že snímání výmolů je dobrá věc. Dokáži si ale představit, že může být problematické detekovat výmoly například na sněhu a ledu,“ řekl Breckon rozhlasové stanici BBC. Breckon ale zároveň upozornil na to, že zvolit alternaticní cestu bez výmolů nemusí být vždy možné. Navíc poukázal na to, že podporování řidičů ve vyhýbání tras z výmoly může způsobit přetížení v jiných oblastech. Stále tedy musí být hlavní řešení tohoto problému ve zlepšování povrchů vozovek.

I v České republice je stav vozovek často tristní a i u nás tak už sedm let existuje webová stránka pro detekci výmolů na našich silnicích. Ta se však musí spoléhat na pomoc od samotných řidičů, kteří prostřednictvím mobilní aplikace nebo webového portálu monitorují stav českých silnic a upozorňují na výtluky. Za dobu trvání projektu Výmoly.cz se podařilo opravit téměř polovinu z 6 tisíc nahlášených výtluků. V minulém roce jich bylo nejvíce opraveno v Praze.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

 

 

Ford vyvíjí výstražný systém pro detekci výmolů na silnici Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.