Ford otevřel v Rusku výrobnu motorů navzdory propadům na tamním automobilovém trhu

Americká automobilka Ford otevřela v Rusku továrnu na výrobu motorů. Závod, jehož výstavba stála 275 milionů dolarů (6,7 miliardy Kč), jí pomůže snížit závislost na nákladnějším dovozu komponentů a zmírnit dopady kolísání ruského rublu. Továrna je umístěna v Tatarstánu a provozovat ji bude ruský společný podnik Ford Sollers, uvedla agentura Reuters. Odbyt vozů Ford v Rusku se ale letos propadl už o více než polovinu.

Nová továrna bude schopna vyrábět až 105 tisíc motorů ročně a firma bude připravena její kapacitu zvýšit až na 200 tisíc kusů. Motory z nového závodu by mělo být vybaveno nejméně 30 procent vozů značky Ford vyráběných v Rusku. Ford v Rusku zatím motory vůbec nevyráběl. Svou vlastní továrnu na výrobu vozů má u Petrohradu a v rámci společného podniku s ruskou firmou Sollers využívá její dva závody.

Po letech silného růstu se loni ruský automobilový trh zhroutil pod tlakem sestupu ekonomiky do recese v důsledku propadu cen ropy a západních sankcí. Ruské podnikatelské sdružení AEB odhadlo, že letos prodej aut v Rusku klesne o 36 procent po loňském poklesu o deset procent.

Za prvních sedm měsíců tohoto roku se odbyt vozů Ford na ruském trhu snížil o 52 procent, přestože firma uvedla na trh čtyři nové modely. Ford se letos dohodl na převzetí kontroly nad Ford Sollers, která se kvůli ekonomickému poklesu propadla do ztrát.

 

Zdroj: ČTK

 

Ford otevřel v Rusku výrobnu motorů navzdory propadům na tamním automobilovém trhu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.