Firmy postrádají brigádníky, jejich odměny tak rostou

Zaměstnavatelé před Vánocemi postrádají brigádníky. Největší nedostatek je na půdě maloobchodu, kde jsou nižší odměny než v e-shopech a logistických centrech. Důsledkem toho dochází k rychlému růstu mezd, a to zejména pak ve velkých městech, kde stouply odměny o deset až 15 procent. Někde se dá vydělat i 200 korun za hodinu. Informace vycházejí z ankety mezi personálními agenturami.

„Poptávka po brigádnících na Vánoce letos opět vzrostla asi o desetinu, souvisí hlavně s vánočním prodejem,“ řekl ředitel marketingu ManpowerGroup Jiří Halbrštát. Tradičně se podle něj hledá personál do obchodů na pokladny, doplňování zboží a hostesky na prezentace výrobků. Nejrychleji roste poptávka v internetovém prodeji, kde je vysoká poptávka po lidech na balení a expedici zboží. „Ta teď graduje a bude se stupňovat až do svátků. Těsně před svátky navíc klesá ochota lidí chodit na brigády, takže to bude pro firmy velmi náročné,“ podotkl.

Vánočních brigád je víceméně stejně jako loni, ale problém je, že na ně není dostatek uchazečů, uvedla manažerka personální agentury Grafton Recruitment Michalea Dimitrová. Nejčastěji jde o supermarkety, řetězce prodávající oblečení a podobně, které hledají prodavače nebo doplňovače zboží, poznamenala.

S nedostatkem brigádníků se zvyšuje jejich ohodnocení. Zatímco dlouhodobé brigády například ve fast foodech jsou za 80 až 100 Kč na hodinu, některé e-shopy v Praze nabízí nyní i 180 Kč za hodinu, upozornil Halbrštát. Je to ale podle něj pro to, že hledají velké počty lidí na krátkou dobu.

„Hodinová mzda na vánočních brigádách začíná okolo 85 korun, většina nabídek přesahuje hranici stokoruny. Výjimkou však nejsou ani brigády s hodinovou sazbou 200 korun,“ doplnil výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu Tomáš Surka.

Skladba vánočních brigádníků je podle něj letos pestrá. Vedle tradičních studentů se na brigády hlásí ženy na mateřské dovolené či dlouhodobě nezaměstnaní. Zájem o přivýdělek mají i důchodci a také ti, kteří už mají stálou práci. Brigádou chtějí získat větší obnos na nákup vánočních dárků nebo dovolené na příští rok.

Sezona vánočních brigád nekončí se Štědrým dnem, mnoho brigád trvá do půlky ledna. Obchody totiž vyřizují reklamace zboží nebo výměnu dárků. Někdo také najde pod stromečkem hotovost nebo dárkový poukaz a vyrazí nakupovat v první půlce ledna, kdy obchody zaznamenávají stále ještě velký zájem zákazníků, uvedl Surka.

 

 

Zdroj: ČTK

Firmy postrádají brigádníky, jejich odměny tak rostou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Prosincové Srdíčkové dny pomůžou malé Terezce

  Komerční sdělení ·

  Život dětem ve dnech 4. – 8. prosince 2017 pořádá tradiční předvánoční celorepublikovou sbírku – zimní Srdíčkové dny. Studenti středních škol a učilišť budou veřejnost…

 2. Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst

  Byznys ·

  Zpomalení růstu mezd ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhém čtvrtletím je dočasné a v dalších čtvrtletích tempo růstu mezd opět zrychlí. Informace vycházejí z vyjádř…

 3. Polovina Britů je pro další referendum o brexitu

  Společnost ·

  Polovina Britů je pro uskutečnění dalšího referenda o tom, zda má jejich země opustit Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu veřejného mínění, je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.