Firmy platí své závazky rychleji než v minulých letech, situace se zlepšila hlavně v potravinářství

Firmy začaly splácet své závazky v průměru o tři dny dříve, než tomu bylo v roce 2013. Uhradily je v průměru za 73 dnů. Největší zlepšení zaznamenaly podle analýzy ČSOB Factoring společnosti působící v potravinářství a automobilovém průmyslu. Pohoršili si naopak dodavatelé služeb a zdravotnického zboží. Ti na peníze čekají čtyři měsíce. 

„Tok peněz se v Česku zrychlil. Znamená to tedy logicky i rychlejší úhrady závazků dodavatelům. V řadě oborů, které prostřednictvím factoringu financujeme, ale vidíme, že firmy se stále potýkají s nedostatkem provozního kapitálu, jehož doplnění může navíc uvolnit prostředky, které by mohly investovat do svého rozvoje,“ informuje předseda představenstva společnosti ČSOB Factoring, Tomáš Morávek.

Nejvíce si polepšilo potravinářství, kterému se zaplacení závazků dostává za 66 dní. Oproti roku 2013 si tak polepšilo o 10 dní. O deset dní si polepšil také automobilový průmysl, který je v čele statisticky s průměrnou dobou plateb 56 dnů.  

„Index návratnosti pohledávek ukazuje zkrácení splatnosti pohledávek firem a svědčí tak o zrychlení obrátky peněz. To může dále přispět k oživení ekonomického růstu, který ale ještě není zcela stabilizován, jak naznačují horší výsledky v oblasti pohledávek po splatnosti,“ řekl Petr Zámečník ze společnosti Fincentrum. 

 

Zdroj: Zet

 

Firmy platí své závazky rychleji než v minulých letech, situace se zlepšila hlavně v potravinářství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.