Firmy ovládající Synot varovaly ČR před arbitráží o stovky milionů

Dvě kyperské firmy, jejímž prostřednictvím řídí senátor Ivo Valenta svůj loterijní holding Synot, varovaly ministerstvo financí před mezinárodní arbitráží. Ve sporu, který se týká provozování videoloterijních terminálů, firmy požadují odškodné v hodnotě stovek milionů korun. Píší o tom dnes Lidové noviny (LN). Pro Valentu ve sporu podle deníku pracuje bývalý arbitrážní expert ministerstva financí Radek Šnábl.

Na počátku roku podle LN uplynula lhůta pro smírné řešení a v březnu ministerstvo financí dostalo dopis, že investor pro smír nevidí prostor a arbitráž přijde v dohledné době. „Jedná se o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, jež na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ řekl deníku mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Ve sporu jde o povolení na provozování videoloterijních terminálů, která začalo ministerstvo financí rušit po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013. Licence ministerstvo od roku 2004 vydávalo až na deset let, po verdiktech ústavních soudců ale začalo vycházet vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat.

Provozovatelé terminálů si tak nyní nárokují údajný ušlý zisk. Pokud by Valentovy kyperské firmy v arbitráži uspěly, mohli by je podle Lidových novin by následovat další provozovatelé videoterminálů.

Valenta ve sporu své síly spojil se Šnáblem, který byl na ministerstvu financí ještě v době, kdy stát analyzoval možnosti obrany proti případným arbitrážím ze strany loterijních firem, píše deník. Šnábl spolupráci potvrdil. „Konzultace se netýkají výhradně arbitráží. Jde o celou oblast mezinárodněprávních otázek,“ řekl Lidovým novinám. Pomoc protistraně po odchodu z arbitrážního oddělení ministerstva je podle Šnábla možná, protože za ministra Jana Fischera dostal z úřadu výpověď bez konkurenční doložky.

 

Zdroj: ČTK

 

Firmy ovládající Synot varovaly ČR před arbitráží o stovky milionů Foto: ČTK/Glück Dalibor: Ivo Valenta

reklama

Další články

  1. Německá vláda zlepší výhled vývoje ekonomiky

    Byznys ·

    Německá vláda zvýší odhad letošního růstu ekonomiky země na 1,8 procenta. Podobné tempo pak očekává i pro příští rok. Agenturu Reuters o tom informovaly vládní zdroje.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.