Firmy mohou získat milionové dotace na elektromobily a nabíjecí stanice

Tuzemské firmy mohou do konce července žádat o dotace na pořízení elektromobilů. Maximální výše dotace pro vozový park jedné firmy činí až 3 miliony korun. Stát uvolňuje také peníze na pořízení neveřejných nabíjecích stanic pro elektromobily v rámci podnikatelských areálů. Ty pak budou sloužit pro vlastní potřebu firem. Na rádiu Zet o tom hovořil šéfredaktor webového magazínu o nových trendech v dopravě Hybrid.cz Jan Horčík.

V současné době je na podporu uvolněno kolem 80 milionů korun. Dotace je určena pro osobní elektromobily zhruba do milionu korun. Nedá se tedy použít na nákup elektromobilu Tesla Model S nebo jiného luxusního vozu na elektrickou energii. „Dají se za to pořídit také elektrické dodávky. Celá podpora je určena na podporu rozvoje vozového parku firem. To znamená na snižování emisí a na to, aby firmy začaly nakupovat elektrická vozidla,“ řekl Horčík. Minimální výše dotace je pak 70 tisíc korun.

Jestliže dojde k vyčerpání celé podpory, tak by mohly firmy nakoupit kolem tisíce až 1500 vozů. Pokud by k tomu skutečně došlo, tak by se jednalo o více než stoprocentní nárůst elektromobilů v České republice. Firmy, které mají zájem o elektromobily nebo některé už vlastní, mohou také požádat o dotaci na vlastní nabíjecí stanici.

„V sousedním Německu je to trochu jiné. Podpora je tam plošná, je určena pro kohokoli, kdo má zájem o elektromobil. Dosahuje na hodnotu kolem 4 tisíc euro. V přepočtu je to asi 120 tisíc korun. V těch českých podmínkách je dotace určena zatím jen pro firmy,“ sdělil Horčík.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s šéfredaktorem webového magazínu o nových trendech v dopravě Hybrid.cz Janem Horčíkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Firmy mohou získat milionové dotace na elektromobily a nabíjecí stanice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Seznam 27 nejkvalitnějších měst pro život

    Byznys ·

    Jaká města nabízejí svým prostředím a komplexními službami nejlepší podmínky pro život? Odpověď na to přináší index poradenské společnosti Mercer, o němž informoval in…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.