Firmy, které mají zájem stavět Trumpovu zeď se bojí o svou bezpečnost

Dnes je poslední den, do kdy mohou stavební firmy podávat své nabídky na stavbu hraniční zdi mezi Spojenými státy a Mexikem. Některé z nich se ale připravují na nejhorší. Jedna z nich chtěla vědět, zda by úřady přispěchaly na pomoc, pokud by se pracovníci dostal pod „nepřátelský útok.“ Další z potenciálních zájemců na výstavbu obří zdi zase vznesl dotaz, zda mohou zaměstnanci mít u sebe zbraň i ve státech s přísnějšími zákony této problematiky. Informovala o tom agentura AP.

Dodavatelé již podávají nabídky pro první krok hlavního slibu amerického prezidenta Donalda Trumpa  - hraniční zeď s Mexikem. Na webové stránky pro dodavatele se k odběru e-mailových upozornění na smlouvy o projektu hraniční zdi přihlásilo více než 200 společností. Zatím není jasné, kolik z nich se bude ve výběrovém řízení o kontrakt ucházet. Možnost mají do úterý. K tomu, aby se firma mohla vůbec kvalifikovat, musela se v posledních pěti letech podílet na projektech bezpečnosti hranic nebo jim podobným, a to v hodnotě 25 milionů dolarů.

Z prvního kola výběrového řízení vyjde 4 až 10 firem, které budou mít za úkol postavit prototyp zdi. Agentuře AP to sdělil americký úředník se znalostí plánů. Vybrané firmy postaví své prototypy na asi 400 metrovém pásu federálně vlastněném pozemku v San Diegu. Vláda očekává, že za každý prototyp utratí 200 000 až 500 000 dolarů. Podle serveru CNN musí prototyp vydržet 30 minut pokusu o provrtání a to několika různými nástroji.

Americké celní a hraniční úřady uvedly, že vybrané dodavatele ke stavbě prototypů zveřejní nejspíš 1. června a budou jmenovat pouze vítězné uchazeče. Prototypy by měly být asi 9 metrů dlouhé a 5,5 až 9 metrů vysoké.

Vítězní uchazeči musí předložit bezpečnostní plán s podrobnostmi, včetně „ústupných pozic, evakuačních postupů a metod, shromažďovacího prostoru, členů zdravotnického personálu, počtu bezpečnostních pracovníků, kvalifikace, dlouholetých zkušeností, atd. v případě nepřátelského útoku,“ stojí v žádosti. Kolem staveniště také musí být plotu s ostnatým drátem.

 

 

Zdroj: AP, Zet

 

Firmy, které mají zájem stavět Trumpovu zeď se bojí o svou bezpečnost Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bombový útok v Petrohradu má nejméně 11 obětí

    Společnost ·

    Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani j…

  2. Nejziskovější automobilkou loňského roku je BMW

    Byznys ·

    Nejziskovější automobilkou na světě byl v loňském roce německý výrobce luxusních vozů BMW. Dosáhl desetiprocentního podílu provozního zisku na celkových tržbách. Druhé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.