Firmy dnes hledají potenciální zaměstnance hůř než v době ekonomické krize

Česká republika patřila v minulém roce mezi země s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii. Právě díky nízké nezaměstnanosti hledají firmy potenciální zaměstnance hůř než v době ekonomické krize. Nejčastěji je hledají personalisté na sociálních sítích přímým oslovováním. Na rádiu Zet o tom mluvila HR manažerka Dana Havlíčková Lišková z firmy Můj Personalista.

„To, co já aktuálně vidím na trhu práce, je stejný obrázek, jako jsem viděla v roce 2007 před krizí. Je hrozně moc otevřených pozic. Ať už v průmyslových firmách nebo technologických, vůbec nemluvě o IT odvětví,“ řekla Havlíčková Lišková. Do těchto oborů podle ní trvá až několik měsíců, než firma najde vhodného kandidáta.

Pro personalisty je zároveň těžké najít kvalitní zaměstnance, takzvané „jedničky“, které by posouvali celý tým kupředu. „Rybníček těch kvalitních zaměstnanců není širší, naopak se zmenšuje a zmenšuje. Dnes se ty skutečně šikovné a motivované zaměstnance hledá náborářům velmi těžko, protože ti nejlepší i ti průměrně dobří, jsou už někde zaměstnaní,“ řekla HR manažerka.

Oblast recruitmentu se tak kompletně proměnila. Už není pouhou administrativní činností, kde si firma určuje lidi, které chce zaměstnat, ale naopak aktivní vyhledávání talentů. Náborářům k tomu pomáhají zejména sociální sítě v čele s profesní sítí LinkedIn. „LinkedIn, co se týče vyhledávání kandidátů, byl, je a bude stále velmi silným nástrojem a zdrojem pro vyhledávání,“ řekla Havlíčková Lišková.

O tom je přesvědčený i headhunter a zakladatel recruitment agentury GoodCall Josef Kadlec. Ten už dříve na rádiu Zet hovořil o významné roli LinkedInu pro oblast recruitmentu. Jak LinkedIn k náboru lidí využívat popsal Kadlec v knize People As Merchendise (Lidé jako zboží). Právě o ní a o tom, jak by měl člověk tuto sociální síť využívat, se dočtete zde.

Celý rozhovor s HR manažerkou Danou Havlíčkovou Liškovou z firmy Můj Personalista si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Firmy dnes hledají potenciální zaměstnance hůř než v době ekonomické krize Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

Byznys ·

Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.