Firmám sídlícím na virtuálních adresách hrozí „vystěhování“

V Česku existuje 53 tisíc firem sídlících na virtuálních adresách. Čtyři pětiny z nich mají adresu v Praze. Jedním z hlavních důvodů proč jednatelé a majitelé firem umisťují oficiální sídlo firmy jinam, než kde se její provozy a kanceláře ve skutečnosti nachází, je snaha vyhnout se daňové kontrole. V Praze je totiž pravděpodobnost kontroly mnohem menší než jinde. Generální finanční ředitelství (GFŘ) proto plánuje tyto společnosti z virtuálních adres „vystěhovat“. S šesti stovkami firem už zahájilo správní řízení. Ve Studiu ZET o tom mluvila mluvčí GFŘ Petra Petlachová. 

Na každé z 340 pražských adres provozujících virtuální sídla se nachází v průměru 125 firem. Jedna virtuální adresa dokonce poskytuje sídlo 1 600 společnostem. Zřízení virtuálního sídla v Praze přitom není protizákonné. Některé firmy navíc mají virtuální adresu v Praze nikoli kvůli daňovým kontrolám, ale hlavně kvůli prestiži.

„Řadu let je zřejmé, že jedním z hlavních důvodů, proč si firmy zakládají sídla v Praze, je snaha vyhnout se daňové kontrole. Není asi žádným tajemstvím, že v Praze daňová kontrola na firmu přijde tak jednou za sto nebo více let. To samozřejmě chceme změnit,“ řekla Petlachová.

Proces vystěhování z virtuálního sídla mohou úřady zahájit díky takzvanému institutu delegace. Jde o změnu místní příslušnosti správce daně z virtuální adresy do místa, kde společnost provádí skutečnou ekonomickou činnost. Firma poté bude platit daně tam, kde reálně provozuje svůj byznys. Na tuto adresu budou chodit i kontroly z finančních úřadů.

Pokud si společnost zakládá na zvučnosti sídla, nemusí se strachovat, že by přišla o virtuální adresu zapsanou například v obchodním rejstříku. Ta zůstane beze změny. Firmě se ale změní finanční úřad. "Pokud je skutečným zájmem firmy mít právě pražskou adresu například z důvodu prestiže u zahraničních obchodních partnerů, tak tu firma neztratí,“ uvedla Petlachová. 

 

Celý rozhovor s Petrou Petlachovou si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Firmám sídlícím na virtuálních adresách hrozí „vystěhování“ Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Koruna je k dolaru nejslabší za 11 let

    Byznys ·

    Česká měna se dostala k americkému dolaru na nejnižší úroveň za téměř 11 let. Jeden dolar se včera v závěru obchodování prodával za 25,78 Kč. Koruna vůči dolaru od zač…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.