Firma SEV Litovel loni zaznamenala rekord, vyrobila 111 tisíc gramofonů

Litovel (Olomoucko) 7. února (ČTK) - Společnost SEV Litovel loni vyrobila rekordních 111 000 gramofonů. Firma je největším světovým producentem gramofonových přístrojů v kvalitě Hi-Fi. Výroba se díky prudce rostoucí oblibě gramofonových desek meziročně zvýšila o 15 000 gramofonů, řekl ČTK ředitel SEV Litovel Jiří Mencl.

„Takřka všechny gramofonové přístroje jsme loni exportovali. I když poptávka se výrazně zvýšila i v Česku, tak prodáno tady bylo jen zhruba tisíc našich gramofonů, což je zlomek celkové výroby,“ uvedl Mencl. Společnost SEV Litovel gramofony prodává prostřednictvím rakouské firmy Audio Systems ve více než 60 zemích nejen pod značkou Pro-Ject, kterou rakouský partner vlastní.

Nejvíce gramofonů z produkce litovelské továrny SEV Litovel bylo v roce 2015 prodáno v Anglii, Německu, Francii, Spojených státech a Austrálii. „Výrazně se zvýšil prodej hlavně do Austrálie. Zajímavě roste také trh s gramofony v Kanadě,“ podotkl Mencl.

Litovelský podnik už několik let těží z toho, že se prudce zvyšuje obliba gramofonových desek, které zažívají velkou renesanci. „Boom gramofonových desek je stále větší, takže gramofony nedávno začali znovu vyrábět i giganti, jako je například Sony. Předpokládám, že naše produkce letos překročí hranici 120 000 gramofonů,“ uvedl Mencl.

Podle dřívějších odhadů se v roce 2015 na světě prodalo zhruba osm milionů gramofonů, z toho 300 000 přístrojů bylo k kvalitě Hi-Fi. „Světová produkce gramofonů neustále výrazně roste,“ podotkl Mencl.

Gramofony se v roce 2015 na celkových tržbách firmy podle Mencla podílely už více než 90 procenty. Zbývající část tržeb připadla na součástky pro automobilový průmysl a na části vláčků.

SEV Litovel má v nabídce pět desítek typů gramofonů a výrobní program stále inovuje. Její nový gramofon RPM 3 carbon evropští novináři zaměření na tento segment spotřební elektroniky vyhodnotili jako nejlepší přístroj prodávaný na evropském trhu.

Společnost SEV Litovel zahájila činnost v roce 1999. Navazuje na tradici v elektromechanickém a elektrotechnickém průmyslu, která vznikla v Litovli před více než 50 lety v tehdejším podniku Tesla Litovel. Firma na konci loňského roku v Litovli a nedaleké Července zaměstnávala 370 pracovníků, jejichž počet se díky rostoucí výrobě meziročně zvýšil o šest desítek.

 

 

Zdroj: ČTK

Firma SEV Litovel loni zaznamenala rekord, vyrobila 111 tisíc gramofonů Foto: ČTK/Peřina Luděk

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.