Firma nejbohatšího Asiata Hutchison kupuje britskou divizi O2

Telekomunikační společnost Telefónica prodá britskou divizi O2 hongkongskému konglomerátu Hutchison Whampoa za 10,25 miliardy liber (382,5 miliardy korun). Včera to oznámila španělská firma a dodala, že transakce, kterou ještě musí schválit regulační orgány, se má uskutečnit nejpozději v červnu příštího roku.

Majitelem konglomerátu Hutchison Whampoa je nejbohatší Asiat Li Ka-shing, který představil plány na převzetí britského mobilního operátora O2 letos v lednu. Jeho konglomerát již v Británii vlastní mobilního operátora Three, píše agentura AP.

Hutchison podle dohody za O2 v první fázi zaplatí 9,25 miliardy liber (234 miliard korun). Zbývající miliardu liber získá Telefónica později, pokud skupina vytvořená spojením O2 a Three dosáhne stanovených finančních cílů. Sloučená skupina bude podle agentury Reuters největším mobilním operátorem v Británii.

Telefónica, která se snaží snížit svůj dluh a soustředit se na klíčové trhy ve Španělsku, Německu a Brazílii, prodala loni své aktivity v Irsku a České republice. V tuzemsku její divizi Telefónica Czech Republic převzala finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Transakce byla dokončena loni v lednu, PPF za podíl 65,9 procenta zaplatila 63,6 miliardy korun.

Časopis Forbes odhaduje, že občan Hong Kongu, Kanady a Singapuru Li Ka-shing vlastní majetek v hodnotě 35 miliard dolarů (zhruba 880 miliard korun). Podle listu The Wall Street Journal je převzetí britského operátora O2 zatím největší zahraniční akvizicí tohoto miliardáře.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Firma nejbohatšího Asiata Hutchison kupuje britskou divizi O2 Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Novým členem registru neplatičů Solus je Sazka

    Byznys ·

    Novým členem úvěrového registru neplatících klientů Solus se minulý týden stala společnost Sazka. Ta je tak se svou značkou Sazkamobil devátým telekomunikačním operáto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.