Firmě Philip Morris ČR vzrostl v 1. čtvrtletí meziročně hrubý zisk o 12,2 procenta

Společnosti Philip Morris ČR stoupl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně hrubý zisk o 12,2 procenta na 1,1 miliardy korun. Stalo se tak díky příznivému vývoji cen v České republice a na Slovensku. Tabáková společnost to v pondělí uvedla na svých internetových stránkách. 

Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH o 17,2 procenta klesly na 2,3 miliardy korun, a to hlavně kvůli změnám provozního modelu ve výrobě.

Pokles tržeb byl částečně eliminován příznivým vývojem cen v České republice a na Slovensku. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH snížily o 17,4 procenta.

Tabáková společnost změnu provozního modelu od letošního 1. ledna vysvětlila snahou o maximální výkonnost a zvýšení flexibility a konkurenceschopnosti. Výsledkem této změny je, že Philip Morris ČR nevlastní materiály pro výrobu, je odměňován formou poplatku za výrobní službu a zároveň nevykazuje exportní prodeje. Tržby za výrobní služby jsou v principu nižší než tržby z exportních prodejů vykazované v minulém roce.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz upozornil na to, že změna ve fungování výroby učinila některé položky meziročně neporovnatelné, protože se týkají dvou odlišných režimů práce. „Konkrétně jde o tržby a o fakt, že již nevidíme a neuvidíme odbyt produkce na export. Firma již nevlastní materiál pro výrobu, ale poskytuje mateřské společnosti (Philip Morris International) 'jen' výrobní služby, z čehož plyne a poplyne její další profit,“ podotkl. Hrubý zisk, který tento profit vystihuje, je však už podle analytika položka meziročně srovnatelná a skutečnost, že letošní čtvrtletní hrubý zisk představuje zhruba 23 procent loňského celoročního hrubého zisku, může být zatím docela uspokojující, neboť sezonně je začátek roku většinou slabší, když na trh obvykle dopadají účinky zvýšené spotřební daně z cigaret. „Z tohoto pohledu by očekávání budoucí dividendy mohlo zatím zůstat vysoké,“ dodal Hlinomaz.

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se za první čtvrtletí meziročně zvýšily o 6,3 procenta na 1,2 miliardy korun. Celkový trh cigaret v Česku klesl o odhadovaných 3,1 procenta na 4,2 miliardy cigaret. Tržní podíl Philip Morris ČR stoupl podle maloobchodního průzkumu o 0,5 procentního bodu na 46,8 procenta. Bez značky RGD, která je zahrnována do vykazovaného odbytu od 1. dubna 2014, klesl o 0,7 procentního bodu na 45,6 procenta. Objem domácího odbytu Philip Morris ČR včetně RGD se za první čtvrtletí zvýšil o 7,9 procenta na 1,9 miliardy kusů. Bez RGD zůstal nezměněn.

Tržby Philip Morris Slovakia bez spotřební daně a DPH za první čtvrtletí meziročně vzrostly o devět procent na 21 milionů eur. Celkový trh cigaret na Slovensku zůstal v porovnání se stejným obdobím loňského roku na úrovni 1,5 miliardy cigaret. Tržní podíl Philip Morris Slovakia včetně RGD se zvýšil o 3,8 procentního bodu na 56,2 procenta, bez RGD o 1,2 procentního bodu na 53,6 procenta. Objem odbytu Philip Morris Slovakia včetně značky RGD se za první čtvrtletí zvýšil o 5,6 procenta na 0,8 miliardy cigaret. Bez RGD vzrostl o 1,9 procenta vlivem růstu celkového trhu a vyššího tržního podílu.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku. Zaměstnává přibližně 1100 lidí napříč ČR. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

 

Zdroj: ČTK

Firmě Philip Morris ČR vzrostl v 1. čtvrtletí meziročně hrubý zisk o 12,2 procenta Foto: ČTK/Vostárek Josef

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.