Finanční vzdělanost české společnosti stagnuje, říká J. Hamanová z SC&C

Finanční gramotnost Čechů se za posledních devět let téměř nezměnila. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala Česká bankovní asociace (ČBA) ve spolupráci s výzkumnou agenturou SC&C. „Index gramotnosti dosahuje 71 %. Je to sice zvýšení o 5 bodů oproti roku 2006, ale nejde o žádné dramatické zlepšení, je to spíše stagnace,“ uvedla pro ZET ředitelka výzkumu Jana Hamanová.

Počet exekucí se jen za loňský rok zvýšil o více než sto tisíc na téměř 880 tisíc případů. Česká bankovní asociace i proto spolu s agenturou SC&C provedla průzkum finanční gramotnosti v České republice. Z výsledků průzkumu vyplývá, že ve srovnání s rokem 2006 sice banky lépe vysvětlují své smlouvy, ale ve znalostech pojmů jako je „debetní karta“ nebo „kontokorent“ lidé stále tápou. „Šedesát procent lidí myslí, že debetní karta je karta, se kterou můžu jít do mínusu. Nevědí, že to je karta, která slouží k běžnému účtu a čerpá z něj peníze. To se stále lidem plete. Těch šedesát procent je alarmujících,“ řekla Hamanová.

Jedna třetina respondentů navíc uvedla, že si nevytváří žádné finanční rezervy. Více než tři čtvrtiny lidí pak v otázce zabezpečení na stáří spoléhají na starobní důchod od státu. V souvislosti s podceňováním vytváření rezerv se pak mohou v krizové situaci dostat do zadlužení, které někdy vede až k exekucím.  „Právě díky té nepříliš vysoké finanční gramotnosti řada klientů vytlouká klín klínem a na úvěr, který nedokáží splácet si jdou vypůjčit od nějakého drobného nebankovního poskytovatele, který je poté do té dluhové pasti dostane,“ upozornil náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek. 

Podle ČBA je v otázce řešení těchto problémů klíčové finanční vzdělávání pedagogů a také dětí a mládeže, na kterém by se měly také samotné banky. Jednou z cest, jak mohou banky školám pomoci je zprostředkování odborných lektorů se zkušenostmi z praxe, podobně jako minulý rok, kdy ČBA ve spolupráci se společností Scio pořádala projekt Bankéři do škol. V jeho rámci celkem 20 vrcholových manažerů v jeden den přednášelo o bankovnictví a financích na středních školách v Čechách i na Moravě. 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Finanční vzdělanost české společnosti stagnuje, říká J. Hamanová z SC&C Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Babiš odmítá rozdělení Ukrajiny na dva státy

    Společnost ·

    Podle vicepremiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše Česko nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny na dvě země, protože země v roce 1938 zažila podobnou zkušenost. Odpovědě…

  2. Euro je vůči dolaru nejníže za 11 a půl roku

    Byznys ·

    Jednotná evropská měna se včera propadla na novou nejnižší hodnotu vůči dolaru. Jedno euro se prodávalo za méně než 1,1 dolaru, což je nejméně od září 2003. Jednotná e…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.