Finanční sektor se kvůli přemíře regulací od 80. let nezměnil, nabízí ale prostor pro inovace

Finanční sektor zamrzl kvůli zvýšené pozornosti regulátorů ve svých základech. Od 80. let se v podstatě nezměnil, říká na rádiu Zet v pořadu Alter Eko expert v oblasti informačních technologií a služeb Marek Palatinus. Z toho důvodu se staré a zaběhlé bankovní instituce zaměřily na odkup startupů. Díky nim se chtějí stát dynamičtějšími a maximalizovat svůj zisku. Pokud ale nedojde k uvolnění regulací, tak se nic zásadního v bankovním sektoru nezmění. 

Podle Palatinuse je největším problémem přeregulovatelnost a úzké napojení finančního sektoru na stát. „I kdyby banky chtěly, tak z toho kolotoče nemohou utéct,“ uvedl Palatinus. Z toho důvodu na finanční trh nastupuje vlna startupů, jejichž cílem je zpřístupnění a zlidštění bankovního systému. Zásadní transformace se ale podle experta v oblasti informačních technologií nedá očekávat. I ty nejznámější a největší startupy, jako jsou Stripe nebo Square, totiž nakonec využívají přeregulovaného bankovního systému.

„To, co já očekávám, bude taková plichta. Velké banky se tedy trochu zmodernizují a jiné startupy vyrostou do bankovních společností, čímž si pod sebou podřežou větev, protože přestanou mít možnost dramaticky inovovat,“ řekl Palatinus.

Hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka zase říká, že startupů v oblasti moderních finančních technogií v posledních letech přibývá stále více. Důvodem jsou nízké náklady spojené s relativně levným základním kapitálem. Část startupů zanikne dříve kvůli zmíněné zvýšené pozornosti regulátorů. Jejich konec tedy v důsledku nesouvisí se špatně nastaveným obchodním modelem.

Některé startupy se dočkají dynamického růstu spojeného s jejich prosperujícím byznysem. Jsou i výjimky, jež si udrží samostatnost a nezávislost. Startupy ale ovšem ve velké míře využívají potenciálu silných značek.

„Firma Goldman Sachs, která přežila velké turbulence finančních trhů a finančního sektoru po roce 2008, a opět pěkně vydělává, odhaduje, že startupy z oblasti financial technologies by si mohly z ročního zisku etablovaných poskytovatelů finančních služeb ukousnout slušnou sumičku odhadovanou na 450 – 500 miliard dolarů,“ sdělil Kupka na rádiu Zet.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Finanční sektor se kvůli přemíře regulací od 80. let nezměnil, nabízí ale prostor pro inovace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.