Financování výzkumu a vývoje ve světě roste. Kdo investuje nejvíce?

Financování výzkumu a vývoje v globálním měřítku táhne především podnikatelský sektor. Rekordně vzrostly výdaje firem do této oblast především v Číně, a to o 20 %. Firmy ze Spojených států amerických vykázaly 9 procentní nárůst a firmy ze zemí EU zvýšil investice do výzkumu a vývoje sice osmý rok v řadě, ale v porovnání se svými konkurenty pouze o 5,5 %. Více prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Údaje vyplývají z žebříčku 2500 průmyslových podniků, který zveřejnila na konci minulého roku Evropská komise. Tyto společnosti, se sídlem ve 46 zemích, investovaly v roce 2018 do výzkumu a vývoje více než 736 miliard EUR, což je přibližně 90 % financí do světového výzkumu a vývoje. Je mezi nimi také 577 podniků z EU. Nejvíce firem v žebříčku pochází ze Spojených států (778), na třetím místě za Evropskou unií je Čína s 438 subjekty.

„Tyto údaje můžeme porovnat s analýzou poradenské společnosti PwC. Ta zahrnovala 1000 světových firem s největšími výdaji na výzkum a vývoj. Podle této analýzy vzrostly výdaje v roce 2018 celosvětově o 11 %, přičemž v čínských firmách to bylo o 34 % a na druhém místě jsou evropské firmy s 14% růstem“, říká Aleš Vlk.

Další zdrojem informací o výdajích na výzkum a vývoj průmyslového sektoru, je zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která zveřejnila na konci loňského roku analýzu pokrývající období 2009 - 2016.

„Zajímavé je například srovnání zemí Visegrádské čtyřky. Ve všech zemích se výdaje na výzkum a vývoj zvyšují, ale křivky mají odlišný charakter. Ve sledovaném období můžeme v Česku sledovat v průběhu 10% nárůst. V Polsku je nárůst nejvyšší, v roce 2016 meziročně dokonce o 40 procent. Na Slovensku a v Maďarsku je nárůst pozvolný, ale v některých letech je možno zaznamenat i pokles“, dodává Aleš Vlk.

 

 

 

Zdroj: YRN

 

Financování výzkumu a vývoje ve světě roste. Kdo investuje nejvíce? Foto: YRN

reklama

Další články

  1. Stačilo málo a emigrace by se Werichovi nepodařila

    Společnost ·

    Když v září roku 1938 obsadilo nacistické Německo československé pohraničí Jiří Voskovec a Jan Werich už nějakou dobu vystupují proti Třetí říši. Opírají se do ní např…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.