„Finanční gramotnost Čechů se zlepšuje bez ohledu na to, co říkají průzkumy,“ říká D. Šídlo

Stále větší obliba malých bank je důkazem zvyšování finanční gramotnosti Čechů. V pravidelném pořadu rádia Zet Tržní okénko to řekl analytik společnosti Broker Trust a autor knihy Jak nás podvádějí Dušan Šídlo. „Stále více Čechů ví, že znakem finanční gramotnosti je i to, že mám účet, u kterého neplatím žádné poplatky,“ říká.

Další díly pořadu

Z některých nedávno zveřejněných průzkumů vyplývá, že Češi stagnují ve vývoji finanční gramotnosti, patří dokonce mezi národy s nejhorší finanční vzdělaností. Podle Dušana Šídla je však finanční gramotnost v České republice odpovídá průměru a nadále se zvyšuje. Dobrá finanční znalost totiž není jen o tom znát významy pojmů. „Jsou to i nějaké dovednosti, postoje a chování, které jsou potřebné k tomu, aby člověk dělal správná finanční rozhodnutí, nezadlužoval se a žil ve finančním blahobytu,“ řekl Šídlo hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Průzkumy by proto Šídlo „bral s rezervou“. Finanční gramotnost se při nich totiž měří formou obecných dotazníků, které zahrnují otázky na finanční pojmy nebo schopnost si spočítat úvěr. 

„Nejlepší školou finanční gramotnosti nejsou nějaké teoretické poznatky, ale spálit se na vlastní kůži,“ tvrdí Šídlo. Správnou cestou jsou podle něj i vzdělávací programy finanční gramotnosti ve školách. „Vidím zde ale jednu nedostatečnost. Tu finanční gramotnost třeba sponzorují samotné finanční instituce anebo to končí tím, že se učí zkratky a ekonomické pojmy,“ řekl. Důležitější je podle něj uvádění praktických příkladů.

Šídlo také mluvil v pořadu Tržní okénko o bankovních poplatcích. I v této situaci se podle analytika společnosti Broker Trust české bankovnictví zlepšilo. S tím souvisí i zmíněné přechody klientů do menších bank, které staví svou komunikaci právě na kritice poplatků.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

Starší díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

„Finanční gramotnost Čechů se zlepšuje bez ohledu na to, co říkají průzkumy,“ říká D. Šídlo Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.