Filipíny nebudou jednat s Čínou, pokud neuzná výsledky arbitráže

Filipíny zamítly nabídku čínské vlády k bilaterálním rozhovorům o územních nárocích v Jihočínském moři. Čína uvedla, že jednání nemělo brát v úvahu rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu v Haagu. Podle agentury AP to dnes řekl filipínský ministr zahraničí Perfecto Yasay. Arbitrážní soud se postavil proti uznání čínských územních nároků..

„(Čínský ministr zahraničí) nás vyzval k otevřenosti pro bilaterální jednání, které by ale nebralo v úvahu rozhodnutí arbitráže,“ řekl Yasay. „Řekl jsem mu, že to je něco, co není v souladu s naší ústavou a s našimi zájmy,“ dodal.

Mezinárodní rozhodčí soud před týdnem v úterý rozhodl, že Čína nemá územní nárok na sporné ostrovy v Jihočínském moři, které představují strategicky důležitou oblast. Peking už předem upozornil, že verdikt neuzná.

Oblast, která je bohatá na suroviny a důležitá pro námořní dopravu i rybolov, je dlouho předmětem sporů mezi Pekingem a jeho sousedy. S teritoriálními požadavky Číny mají kromě Filipín problémy i další země regionu - Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan.

 

Zdroj: ČTK

Filipíny nebudou jednat s Čínou, pokud neuzná výsledky arbitráže Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.