FIFA má nového sponzora z Číny, důvodem může být touha po pořadatelství mistrovství světa

Do Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) vstoupil od roku 2013 první sponzor. Je jím čínská společnost Dalian Wanda, jež s asociasí podepsala kontrakt do roku 2030. Podle Pavla Procházky, šéfredaktora časopisu Hattrick, může být důvodem snadnější přístup k organizování mistrovství světa. Čínská společnost může navíc svými zdroji nahradit sponzory Sony nebo Emirates.

Na veřejnosti se objevila ovšem trochu znepokojující informace poukazující na to, že firma Wanda Group se pojí k bývalému předsedovi FIFA Seppu Blatterovi. Jednu z jejích dceřiných společností totiž podle agentury AP vede Philippe Blatter. Ten je přitom synovcem bývalého předsedy FIFA.

FIFA ale na druhou stranu potřebuje nové finanční prostředky a čínská společnost je má k dispozici. Na příkladu českého fotbalu je patrné, že Čína má o fotbal zájem a hodlá do něj investovat i horentní sumy. Firma CEFC například v Česku odkoupila fotbalový klub SK Slavia Praha a vymanila jej tak z dlouho se táhnoucích finančních problémů.

FIFA překvapivě žádá americké úřady o navrácení zabavených peněz souvisejících s korupční kauzou. Jedná se o desítky milionů. FIFA chce navíc proplatit soudní výdaje od chvíle, co americké úřady kauzu vyšetřují.

„Současní funkcionáři tvrdí, že se nejednalo o systémovou chybu. Podle nich šlo o selhání jednotlivců, mezi kterými byl Blatter a další vysoce postavení funkcionáři. Když se v Česku odehrávala známá úplatkářská Ivánkova (pozn. redakce – Ivan Horník) aféra, tak se český fotbalový svaz také postavil do role poškozeného. Myslím si, že je to běžný systém takto na sebe pohlížet. Myslím si, že požadovat zpět ty zabavené prostředky, je ale drzá záležitost,“ uvedl Procházka.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s šéfredaktorem časopisu Hattrick Pavlem Procházkou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

FIFA má nového sponzora z Číny, důvodem může být touha po pořadatelství mistrovství světa Foto: Ugis Riba / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.