Fiat Chrysler čelí ve Spojených státech žalobě, akcie podniku prudce klesly

Akcie italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se včera na milánské burze propadly až o 11 procent a obchodování s nimi bylo kvůli nadměrným výkyvům během dne dvakrát pozastaveno. Za poklesem stála zpráva serveru Automotive News, podle které firma čelí žalobě kvůli nadhodnocování údajů o prodeji ve Spojených státech. Automobilka obvinění popřela.

Žalobu na firmu podal v úterý majitel dvou autorizovaných prodejců v oblasti Chicaga. Automobilka podle ní prodejcům nabízela peníze, pokud budou její neprodané automobily vykazovat jako prodané. Firma tak podle žaloby uměle zvyšovala měsíční údaje o svém prodeji v USA.

FCA včera uvedla, že toto tvrzení je neopodstatněné a že se bude rozhodně bránit. Podle agentury Reuters také uvedla, že s dealerskou skupinou jednala o nutnosti plnit závazky podle některých dealerských smluv.

Akcie automobilky se během dne na milánské burze propadly až o téměř 11 procent. Pokles ale později zmírnily a obchodování uzavřely se ztrátou 7,9 procenta. Akcie FCA na burze v New Yorku ztrácely během dne i více než šest procent.

Razie v Renaultu

„Tato zpráva přichází ve velmi špatné době,“ upozornila italská makléřská společnost Mediobanca Securities s odkazem na emisní skandál německé automobilky Volkswagen. „Akcie automobilových firem investory znervózňují,“ dodala.

Problémy včera měly také akcie francouzské automobilky Renault. Vyšetřovatelé v minulých dnech prohledali tři její pracoviště, aby prozkoumali technologii měření emisí. Důkazy obcházení měření emisí ale podle firmy nenašli. Akcie Renualtu v jednu chvíli ztrácely více než pětinu hodnoty. V závěru dne ale zmírnily propad na 10,3 procenta.

Automobilová skupina FCA vznikla předloni spojením italské automobilky Fiat s americkým partnerem Chrysler. FCA je sedmým největším výrobcem automobilů na světě.

 

 

Zdroj: ČTK

Fiat Chrysler čelí ve Spojených státech žalobě, akcie podniku prudce klesly Foto: TK Kurikawa / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.